Viac ako tritisíc východniarov získalo nové dopravné karty zdarma

PSK vydal zdarma 1474 kariet

Tlačová správa

Počas Európskeho týždňa mobility zaznamenalo bezplatné vydávanie dopravných kariet úspech. Za týždeň si ich vyzdvihlo vyše 3000 cestujúcich.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Košický samosprávny kraj (KSK) ponúkli počas Európskeho týždňa mobility od 16. do 22. septembra 2021 všetkým východniarom možnosť vybaviť si dopravnú kartu prímestskej autobusovej dopravy bezplatne. Túto možnosť využilo spolu 3 299 cestujúcich.

FOTO - dopravná karta

„V Prešovskom kraji sme vydávali dopravné karty bezplatne opäť po dvoch rokoch a som rád, že bol o nich záujem. Počas trvania kampane sme v našom kraji vydali zdarma 1 474 dopravných kariet, ktoré bežne stoja približne šesť eur. Naším cieľom bolo motivovať cestujúcich, aby pri platbe v autobusoch dali prednosť tomuto spôsobu úhrady, ktorý je rýchlejší a zároveň aj cenovo výhodnejší. Navyše, držitelia dopravných kariet sa pri cestovaní autobusmi našich zmluvných dopravcov môžu opäť zapojiť do súťaže Zbieraj zelené kilometre, ktorú sme spustili už druhý rok za sebou počas Európskeho týždňa mobility,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Dopravné karty vydávali zdarma zmluvní autobusoví dopravcovia Prešovského kraja – BUS Karpaty vydal 64 kariet, SAD Humenné 325, SAD Poprad 400 a SAD Prešov 685 kariet.

Aj v Košickom kraji si mohli cestujúci vybaviť bezplatne dopravné karty u svojich zmluvných dopravcov. Eurobus vydal 693 takýchto kariet, zatiaľ čo ARRIVA Michalovce až 1 132, čo je najvyššie číslo spomedzi všetkých dopravcov.

„Teší ma, že cestujúci aj počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility potvrdili, že majú záujem platiť dopravnou kartou a vyhnúť sa zdĺhavým platbám v hotovosti. V Košickom kraji využilo možnosť vybaviť si dopravnú kartu bezplatne spolu 1 825 ľudí. Keďže manipulačný poplatok za ich vybavenie bežne predstavuje približne šesť eur, ušetrili sme im takto takmer 11-tisíc eur. Kto si nestihol vybaviť klasickú dopravnú kartu zdarma, v prímestských autobusoch môže vyskúšať novinku, a to platbu virtuálnou kartou v mobile. Túto novú možnosť sme v prímestskej autobusovej doprave na východe spustili v rámci Európskeho týždňa mobility. Cestujúci si ju môžu vybaviť bez poplatkov až do  31. októbra,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dopravné karty vydané ktorýmkoľvek dopravcov PSK alebo KSK môžu cestujúci využívať bez obmedzení v prímestských autobusoch v rámci celého východného Slovenska. Platia aj v jednotlivých mestských dopravách na území oboch krajov s výnimkou mesta Prešov. Virtuálna dopravná karta platí rovnako bez obmedzení vo všetkých prímestských autobusoch PSK a KSK. Zdarma si ju môžu cestujúci vybaviť na www.ubian.sk alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie UBIAN až do konca októbra.

Košický a Prešovský samosprávny kraj pripravili počas tohtoročného Európskeho týždňa mobility aj ďalšie aktivity pre podporu využívania ekologickejších druhov dopravy. Spolu s organizátorom integrovanej dopravy (IDS Východ) zorganizovali prvý ročník iniciatívy 10 000 PRE ZDRAVIE, ktorej cieľom bolo motivovať východniarov k pohybu po vlastných nohách. Do súťaže sa zapojilo spolu 139 účastníkov, ktorí v týždni od 16. do 22. septembra prešli spolu 10 627 869 krokov.

Samosprávne kraje zorganizovali počas Európskeho týždňa mobility aj aktivity na podporu cyklistiky – pred Úradmi KSK a PSK prevádzkovali cykloservis. Okrem toho Košický kraj realizoval v troch mestách cykloraňajky s názvom „NABI SA“.

Počas Európskeho týždňa mobility privítala košická župa spolu s IDS Východ špeciálny európsky vlak „Connecting Europe Express“ a na železničnej stanici v Košiciach si pri tejto príležitosti pripravila pre cestujúcich prezentáciu svojich činností.

Prešovský kraj spustil už druhý ročník súťaže Zbieraj zelené kilometre. Hlavnou myšlienkou je cestovať prímestskými autobusmi, zbierať tzv. zelené kilometre a šetriť životné prostredie. Zapojiť sa môže každý, kto cestuje autobusmi SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné, alebo BUS Karpaty, zaregistruje svoju dopravnú kartu v mobilnej aplikácii UBIAN a následne ňou zaplatí za cestovný lístok. Kto nazbiera najviac zelených kilometrov, vyhrá zaujímavé ceny.

V Prešove a Košiciach 12. októbra 2021

Publikované: 12.10.2021 / Aktualizované: 12.10.2021 HoreTlačiť