Prešovská župa vydala brožúru KamPO základnej?

Deviatakom pri výbere strednej školy uľahčí rozhodovanie aj nový web

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj vydal informačno-študijný materiál "KamPO základnej?". Na 188 stranách prináša informácie o 73 stredných školách, dvoch jazykových školách a dvoch školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Súbežne s printovou verziou spúšťa aj nový webový portál www.kampo.sk. Kraj chce tak pomôcť žiakom končiacich ročníkov základných škôl pri voľbe svojho ďalšieho štúdia.

Brožúra vznikla v spolupráci so župnými strednými školami a v týchto dňoch ju do rúk  dostane každý z vyše 6 300 deviatakov základných škôl Prešovského kraja. Krajská samospráva chce takýmto spôsobom uľahčiť budúcim stredoškolákom ich rozhodovanie v otázke voľby strednej školy.

„Pre žiakov končiacich základných škôl je to prvým vážnym rozhodnutím v živote. O to vážnejším, že si vyberajú nielen svoju prácu, ale aj budúcnosť. Ako najväčší zriaďovateľ stredných škôl chceme byť pri tejto dôležitej voľbe nápomocní a ponúknuť komplexný prehľad o našich školách so základnými informáciami, ktoré im toto rozhodnutie môžu uľahčiť. Tento informačný sprievodca je prioritne určený deviatakom, ale aj ich rodičom či výchovným poradcom,“  uviedol k novinke predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Plnofarebná brožúra monitoruje odbory, krúžkovú činnosť či vybavenosť všetkých odborných škôl a gymnázií v pôsobnosti krajskej samosprávy. Doplnená je o ich kontaktné údaje, QR kódy a fotografie. Pre lepšiu prehľadnosť sú v nej školské zariadenia zoradené do oblastí podľa jednotlivých zameraní -  Gymnáziá a jazykové školy,  Obchod, služby a ekonómia, Pedagogika a zdravotníctvo, Technika a Umenie. Deviataci sa tak môžu medzi vyše sedemdesiatkou škôl lepšie orientovať a sústrediť sa na oblasť, ktorá je im najbližšia. Súčasťou brožúry sú tiež informácie o dvoch školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK – Školskom internáte v Poprade a Škole v prírode Detský Raj v Tatranskej Lesnej, ako aj zoznam ďalších, spolu osemnástich internátov pri stredných školách. Brožúra má pútavé grafické prevedenie, čo z nej v kombinácii s kvalitným informačným obsahom robí ideálneho pomocníka vo výbere strednej školy.

Naše školy ponúkajú skvelú vybavenosť, bohatú ponuku odborov, odborné kurzy, zahraničné stáže a exkurzie, mnohé aj duálny systém vzdelávania a najmä profesionálny  prístup  pedagógov. Intenzívne pracujeme na tom, aby naše školy boli modernými a atraktívnymi vzdelávacími inštitúciami, ktoré otvárajú dvere na vysoké školy, pripravujú absolventov pre reálny život, budúce pracovné zaradenie a prax. Z tohto pohľadu sú veľmi dôležité aj informácie pre výber vhodnej strednej školy, ktorá naštartuje ich ďalšie profesijné smerovanie “ dodal prešovský župan.

Pod gesciou PSK vznikla k tlačenej informačno-študijnej brožúre KamPo základnej? aj nová webová stránka www.kampo.sk. Web je autorským produktom víťaza 2. ročníka programátorskej súťaže Šarišský hackathon, absolventa Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove Mareka Gogoľa. Deviataci a ostatná verejnosť na ňom rovnako nájdu všetky potrebné informácie o stredných školách Prešovského samosprávneho kraja, ich odboroch, krúžkovej činnosti, počtoch žiakov a pedagógov i bohatú fotogalériu či príbehy absolventov župných škôl. Súčasťou webu sú i novinky, prinášajúce informácie o dianí v stredoškolskom vzdelávaní, aktuálne najmä v súvislosti s prijímacími skúškami na stredné školy. Zaujímavosťou webu je možnosť otestovať sa v tzv. Predpovedi štúdia.

Snahou Prešovského samosprávneho kraja je prostredníctvom brožúry "KamPO základnej?" a webovej stránky www.kampo.sk priniesť žiakom základných škôl a ich rodičom vhodného informačného  sprievodcu strednými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.

Brožúra na stiahnutie

www.kampo.sk

V Prešove dňa 24. februára 2020

Ivana Ondriová