Pri projekte rekonštrukcie MMUAW v Medzilaborciach PSK spolupracuje s Technickou univerzitou v Košiciach

Spoluprácu deklarovali podpisom spoločného memoranda

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj je o krok ďalej v príprave plánovanej rekonštrukcie Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Spoluprácu pri vytvorení projektovej dokumentácie a realizačnom projekte deklarovali včera podpisom memoranda predseda PSK Milan Majerský a rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť.

Hlavným zmyslom Memoranda o vzájomnej spolupráci uzatvoreným Prešovským samosprávnym krajom (PSK) a Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) je realizácia komplexnej rekonštrukcie  Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, na ktorú vláda v októbri 2019 vyčlenila 7,1 milióna eur. Obnova múzea má priniesť rozvoj  regiónu, a to najmä z pohľadu lokálnej ekonomiky, turizmu, kultúry a propagácie Slovenska v zahraničí prostredníctvom svetoznámej značky Warhol.

„Túto investíciu pokladáme za mimoriadne dôležitú pre zatraktívnenie mesta a regiónu. O to viac nás teší, že sme našli partnera – Technickú univerzitu v Košiciach, ktorý je odborne, kapacitne i personálne zdatný pre  prípravu tejto veľkej  stavby. Nový vzhľad múzea by mal  korešpondovať s jedinečným európskym významom a odkazom samotného Andyho Warhola. V univerzite a jej kreatívnom tíme, ktorý nám pre tento výnimočný projekt ponúkol výnimočné riešenia a pozoruhodný koncept , vidíme záruku, že táto kultúrna inštitúcia v Medzilaborciach bude unikátom“ uviedol predseda PSK Milan Majerský. Ako dodal, univerzita už od minulého roka pracovala na architektonickej štúdii a dopracovaní projektovej dokumentácie na plnohodnotnú úroveň pre stavebné povolenie.

Memorandom sa Technická univerzita v Košiciach zaviazala, že vynaloží úsilie aj k návrhu projekčných prác, zadefinuje rozsah činností pre inžiniering a bude poskytovať odborné služby i konzultácie počas prípravy projektovej dokumentácie i samotnej realizácie.

„Projekt je potrebné rozšíriť, aby sa dostal do takej fázy, aby naň ešte nadviazal projekt realizácie.  Sme veľmi radi, že budeme môcť spolupracovať na tejto ušľachtilej myšlienke . Všetci by sme mali byť pyšní na to, čo máme  na Slovensku, osobitne na východe krajiny, pretože Andy Warhol pre pop art a umenie spravil obrovské míľové kroky. Som rád, že si to konečne niekto všimol a aj my môžeme maličkým príspevkom prispieť k tomu, aby toto meno a kontext s týmto krajom sa dostal do širokého povedomia verejnosti,“ uviedol pri podpise dokumentu rektor TUKE Stanislav Kmeť.

Ďalšie prípravné práce i samotná realizácia projektu nateraz závisia od finančných prostriedkov schválených bývalou vládou, ktoré ale zatiaľ krajská samospráva nedostala. Prvá splátka vo výške 2 milióny eur mala byť pôvodne vyplatená do konca januára tohto roku, z dôvodu mimoriadnej situácie sa  plnenie uznesenia posunulo na neskorší termín.

„Aktuálne prebieha posudzovanie štátnej pomoci na základe dožiadania ďalších dokladov.  Intenzívne komunikujeme s ministerstvom financií, veríme, že nebudú žiadne prekážky pre získanie už  vyčlenenej dotácie. Záleží nám na tom, aby sme tento  zmysluplný projekt naplno odštartovali a vynovené múzeum v Medzilaborciach dostali na svetovú mapu kultúry,“ povedal  predseda PSK Milan Majerský.

Prešovský samosprávny kraj plánuje za pridelené financie zrekonštruovať fasádu, priestory, vybudovať prístavbu i nadstavbu vrátane nových schodísk a výťahov. Dotačné peniaze chce využiť  na zateplenie, výmenu okien, dverí, zasklených stien či podláh, výmenu elektrického vedenia, vzduchotechniky, ako aj zabezpečovacieho systému. Rekonštrukcia múzea prinesie rozšírenie galérie i depozitu, vznik nových ateliérov, priestor pre vzdelávacie programy až po pútavejšie expozície. Prestavba tejto kultúrnej inštitúcie ponúkne do budúcna možnosti usporiadania rôznych podujatí, ako aj prezentácie umenia v exteriéri na strešnej terase, fasáde budovy, ako aj na novom námestí pred samotnou budovou.

V Prešove dňa 22. júla 2020

Daša Jeleňová