V soc. zariadeniach PSK viac testov, menej infikovaných

V 17-tich domov hlásia negatívne výsledky

Tlačová správa

Celoplošné testovanie prebehlo počas uplynulého víkendu znovu aj v domovoch sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Oproti minulému víkendu druhé kolo testovania prinieslo vyšší počet negatívnych výsledkov u väčšieho počtu testovaných osôb. Antigénové testy zachytili  14 prípadov ochorenia novým koronavírusom v šiestich sociálnych zariadeniach.

V zariadeniach sociálnych služieb PSK bolo otestovaných celkovo 2 524 osôb, z toho 981 zamestnancov a 1 543 prijímateľov sociálnych služieb.  Pozitivita sa potvrdila u 14 osôb – šiestich zamestnancov a ôsmich klientov ZSS. Pre porovnanie, v prvom kole celoplošného testovania bolo v župných sociálnych zariadeniach z celkového počtu 2301 pretestovaných 27 pozitívnych osôb, z toho 11 zamestnancov a 16 klientov.

Druhé celoplošné testovanie antigénovými testami sa netýkalo dvoch zariadení, kde pre výskyt nákazy už prebehlo presnejšie PCR testovanie alebo z dôvodu karantény, a to DSS Sabinov a DSS Brezovička.

Z 25-tich zariadení v pôsobnosti župy negatívne výsledky z celoplošného testovania hlásilo dovedna 17 sociálnych zariadení. Negatívne výsledky mali všetci zamestnanci aj prijímatelia tiež v zariadeniach DSS Giraltovce, CSS Kežmarok a CSS Vita Vitalis, ktoré po prvom kole evidovali pozitívne testovaných.

Prítomnosť vírusu Covid-19 zachytilo druhé kolo testovania v šiestich krajských sociálnych zariadeniach. Pozitívne testy zaznamenali v DSS Spišské Podhradie, a to u dvoch zamestnancov a troch klientov. V zariadení tak evidujú po dvoch kolách plošného testovania pozitívnych piatich zamestnancov a šiestich klientov.

V ZSS Aktig Humenné odhalili testy jedného pozitívneho zamestnanca a dvoch klientov, po dvoch plošných testovaniach má zariadenie pozitívnych spolu dvoch zamestnancov a šiestich klientov.

V ZSS Jasoň Spišská Stará Ves  druhé kolo plošného testovania zachytilo jedného pozitívneho klienta, všetci testovaní zamestnanci boli negatívni. Celkovo v zariadení evidujú po oboch kolách testovania pozitívnych šiestich zamestnancov a 12 prijímateľov sociálnych služieb.

V ZSS Egídius BardejovDSS Stropkov testy odhalili prítomnosť vírusu COVID-19 len u zamestnancov zariadení. V Bardejove je pozitívny jeden zamestnanec, v Stropkove dvaja, všetci klienti zariadení boli testovaní negatívne.

V čiastočnej karanténe je CSS Domov pod Tatrami v Batizovciach. Ochorenie Covid- 19 tam evidujú u dvoch prijímateľov a 20 zamestnancov, ktorí sú v domácej izolácii. V zariadení napriek tomu celoplošné testovanie  antigénovými testami prebehlo. Testovaných bolo  108 prijímateľov a 22 zamestnancov, u ktorých sa prítomnosť koronavírusu nepotvrdila. Z klientov boli pozitívne testovaní dvaja.

Víkendové celoplošné testovanie prijímateľov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb  sa podobne ako v prvom kole uskutočnilo v priestoroch zariadení na to určených poskytovateľmi. Testovanie vykonávali kvalifikované osoby, ktoré boli Prešovskou župou pre tento účel vyškolené počas prvej vlny pandémie.

Klientov i zamestnancov župa pravidelne testuje z preventívnych dôvodov pri akomkoľvek podozrení z ochorenia novým koronavírusom a v tomto trende bude pokračovať naďalej. Podľa usmernení rezortného ministerstva by v zariadeniach sociálnych služieb malo priebežné testovanie zamestnancov prebiehať každé dva týždne, u prijímateľov pri príznakoch, po hospitalizáciách a u  novoprijatých klientov.

V Prešove dňa 10. novembra 2020

Daša Jeleňová

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie