V CSS v Batizovciach otestovali všetkých klientov i zamestnancov

Celkovo otestovali 114 prijímateľov a 95 zamestnancov

Tlačová správa

V Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovaciach boli dnes testovaní  prijímatelia a zamestnanci zariadenia. Stalo sa tak v súvislosti s prvým prípadom výskytu ochorenia na koronavírus a úmrtia klientky zariadenia, ktoré spadá pod prešovskú župu.

Testovaných bolo všetkých 114 prijímateľov a 95 zamestnancov zariadenia. Odbery zabezpečovala výjazdová jednotka Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

„Aj keď v tomto konkrétnom prípade vzhľadom na dva rozdielne výsledky testovania u pacientky, ktorá pri hospitalizácii v popradskej nemocnici bola negatívna, a následne po štyroch dňoch pozitívna na COVID 19, je zdroj nákazy neistý, situáciu nechceme podceniť. Centrum sociálnych služieb je od soboty v karanténe s tým, že sme naliehali na  pretestovanie všetkých prijímateľov i zamestnancov zariadenia,“  informoval predseda PSK Milan Majerský. Ten vzhľadom na vážnosť situácie vyzdvihol promptnosť odbernej jednotky, ako aj následných procedúr, do ktorej krajská samospráva bola aktívne zapojená a zabezpečovala všetky potrebné administratívne i technické požiadavky.

Krajská samospráva zariadeniam sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti venuje zvýšenú pozornosť už od prvých marcových dní, kedy kraj  zaviedol sprísnené hygienické i bezpečnostné režimy  pre prijímateľov, ako aj zamestnancov, obmedzili pohyb klientov a sústredil sa aj na zabezpečenie potrebných ochranných prostriedkov. Opatrenia pravidelne monitoruje.

„Išli sme aj nad rámec štátom riadených usmernení, keďže sme si boli vedomí všetkých rizík, ktoré tejto skupine obyvateľov často so sprievodnými a ťažkými diagnózami, hrozia. Toto ochorenie je zákerné, aj keď robíme maximum, môže si nájsť rôzne cesty aj napriek opatreniam, ktoré neustále sprísňujeme. Privítali by sme aj väčšie možnosti pri preventívnom testovaní  najohrozenejších  zamestnancov i prijímateľov služieb, keďže my v tomto smere máme pomerne zviazané ruky, “ uviedol predseda kraja.

Ako dodal, PSK vyvíja v tomto smere aj vlastnú iniciatívu. Už koncom týždňa by mala súkromná spoločnosť Medirex  v župných zariadeniach zrealizovať približne 300 preventívnych testov na COVID-19.   Súbežne s týmto krokom kraj očakáva pomoc od štátu, ktorý avizoval, že poskytne zariadeniam sociálnych služieb rýchlotesty.

„Rýchlotesty síce nezodpovedajú celkom našim potrebám, ale je to ďalší posun k ochrane zdravia pred nákazou COVID-19. Podobne ako vládou schválené testovanie nových klientov zariadení sociálnych služieb a aj klientov zariadení, ktorí sa vrátia po preliečení z nemocníc.  Veríme, že toto dôležité opatrenie sa  teraz bude čo najskôr aplikovať aj v praxi, “ dodal predseda M. Majerský.

V Prešove dňa 20. apríla 2020

Daša Jeleňová