PSK odovzdal ochranné prostriedky zdravotníkom z Jarovníc a Hermanoviec

Tlačová správa

Rýchla pomoc od Prešovského samosprávneho kraja putovala dnes (2.4.) pre ohrozených lekárov v Jarovniciach a Hermanovciach. Župa tak reagovala na nedostatok ochranných prostriedkov v ambulanciách a obavy lekárov zo šírenia koronavírusu.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) reaguje na vážnu situáciu v Jarovniciach (okr. Sabinov) a Hermanovciach (okr. Prešov), kde sa vrátilo zhruba 40 ľudí zo zahraničia. Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) mnohí z navrátených obyvateľov nedodržiavajú povinnú karanténu, nenosia ochranné rúška a stretávajú sa v skupinách. Lekári dodržiavajú usmernenie hlavného hygienika. Pre nedostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) tu ordinujú najmä telefonicky.

„Každý pacient sa vopred objedná. Lekár mu telefonicky položí otázky určené hlavným hygienikom, aby eliminoval riziko nákazy. Čo môže, vybaví telefonicky cez eRecept, k dispozícii je na telefóne počas celých ordinačných hodín. Ak je to potrebné, dohodne si s pacientom vyšetrenie na ambulancii. Všeobecní lekári pre deti a dorast majú aj novorodencov a mladšie deti si nedovolia vyšetriť po telefóne. Na vyšetrenie s deťmi však prichádzajú rodičia, no nie všetci majú rúška. V prípade, žeby lekár primárneho kontaktu prišiel do nechráneného kontaktu s pacientom, ktorý mal byť v karanténe a následne by sa u neho potvrdilo ochorenie COVID-19, lekár so sestrou by museli ísť do karantény,“ uviedla vedúca zdravotníctva Ú PSK Lýdia Budziňáková.

Ambulancia by tak ostala bez lekára a pacienti by migrovali do okolitých miest za zdravotnou starostlivosťou, čo značne zvyšuje riziko šírenia nákazy. Aby predišla samospráva takému scenáru, vybavila dve ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých a dve ambulancie všeobecných lekárov pre deti a dorast v Jarovniciach a Hermanovciach ochrannými prostriedkami aspoň do času, kým budú známe výsledky testov obyvateľov, ktorí by mali byť v karanténe.

„Nechceme, aby boli lekári a zdravotné sestry vystavovaní riziku nákazy, preto sme dnes každej ambulancii odovzdali po 4 ks respirátorov FFP2, 10 ks rúšok, 10 párov rukavíc, 10 párov návlekov na nohy a 2 celotelové obleky nakúpené z vlastných zdrojov. Budúci týždeň im doručíme ďalšie ochranné prostriedky zo Správy štátnych hmotných rezerv. Dovtedy by mali byť zdravotníci v týchto rizikových obciach chránení,“ povedal predseda PSK Milan Majerský s tým, že situácia sa bez pomoci štátu nebude dať zvládnuť.

Osobné ochranné pracovné prostriedky zo Správy štátnych hmotných rezerv bol PSK vyzdvihnúť dnes v Čachticiach. Distribuovať ich bude prioritne pre lekárov a zdravotné sestry do ambulancií.

V PSK žije podľa Atlasu rómskych komunít viac ako 127-tisíc Rómov. Z toho 6042 Rómov žije v Jarovniciach a 558 Rómov žije v Hermanovciach. Podľa posledných informácií je v okrese Sabinov nakazených koronavírusom desať ľudí a v okrese Prešov šesť ľudí. Od piatku (3.4.) by mal štát s pomocou vojenských lekárov masívne testovať obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít a navrátilcov zo zahraničia do týchto komunít na možnú prítomnosť koronavírusu. Medzi avizovanými lokalitami sú aj Jarovnice.

V Prešove dňa 2. apríla 2020

Lea Heilová