PSK dostal prvú dodávku ochranných pomôcok od štátu

Začína ich distribuovať do ambulancií

Tlačová správa

Pomoc od štátu vo forme ochranných pomôcok obdržal už aj Prešovský kraj. Rozdelí ich rovnakým dielom medzi všetkých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v kraji.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) začal s distribúciou osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP), ktoré v stredu (17.3.) popoludní vyzdvihol na Správe štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči. Od štátu obdržal 8000 ks chirurgických rúšok, 8000 ks párov rukavíc a 8000 ks párov návlekov na obuv. Tie rozdelí zhruba medzi 2000 ambulancií v kraji. Vzhľadom k tomu, že ani zďaleka nie sú naplnené požiadavky samosprávy, PSK dúfa, že to nie je posledná pomoc od štátu.

„Spôsob rozdelenia ochranných prostriedkov, ktoré nám prišli od štátu, sme konzultovali so Slovenskou lekárskou komorou, združením lekárov a lekárom PSK. Napokon sme ich rozdelili medzi všetky ambulancie v kraji. Nebude to však stačiť na pokrytie ich požiadaviek. Ochranné prostriedky vydržia zdravotníkom na veľmi krátky čas. Ako kraj sme žiadali oveľa väčší balík pomoci pre zdravotníkov, najmä respirátory. Nateraz si však budeme musieť vystačiť s tým, čo sme dostali. Avšak pevne verím, že nejde o prvú a poslednú pomoc od štátu,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Po dohode s regionálnou Slovenskou lekárskou komorou (SLK) a stavovskými organizáciami lekárov budú tieto osobné ochranné prostriedky rozdelené rovnakým dielom medzi všetkých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Dostanú ich teda všetky všeobecné ambulancie pre dospelých, všeobecné ambulancie pre deti a dorast, ambulantné pohotovostné služby pre dospelých a pre deti a dorast, špecializované ambulancie, zubné ambulancie a Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Poskytovateľom, ktorých lekári sú aktuálne v karanténe, budú OOPP poskytnuté po návrate do ambulancií.

Zamestnanci Úradu PSK počas včerajšieho dňa (19.3.) prerozdeľovali OOPP pre samotné ambulancie. Dnes už tieto ochranné prostriedky samospráva distribuuje k lekárom. Zdravotníkov vyzýva, aby boli trpezliví. Zároveň ich žiada, aby sledovali webovú stránku kraja www.vucpo.sk/koronavirus, kde ich bude informovať o ďalšej prípadnej pomoci od štátu.

PSK objednal OOPP za niekoľko stotisíc eur, avšak dodávky komplikuje situácia v okolitých krajinách, kde zakázali vývoz špecializovaného zdravotníckeho materiálu. Dodávky sa tak na Úrad PSK nedostali. Okrem toho objednávky kraja zrušili aj domáci výrobcovia, ktorí dostali príkaz vyrábať výlučne pre štát.

Problémom je aj platná legislatíva v oblasti verejného obstarávania, ktorá procesy objednávania sťažuje. Prekážkou je aj podmienka, že dodávatelia musia byť zapísaní v Registri partnerov verejného sektora, ak ide o objednávky nad 100-tisíc eur a v malých objemoch distribútori odmietajú predávať.

Napriek tomu PSK dodal už prvé ochranné pomôcky nakúpené z vlastných zdrojov v utorok 17. marca dvom nemocniciam a záchrannej službe. Išlo o tvárové masky s náhradnými filtrami a jednorazové obleky pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, Ľubovniansku nemocnicu v Starej Ľubovni a pre Záchrannú službu Košice, aby mohli robiť mobilné odbery biologického materiálu v domácom prostredí ľuďom z Prešovského kraja s podozrením na ochorenie COVID-19. Samospráva chce tiež pomôcť s vybavením zubnolekárskej pohotovostnej služby, aby boli pripravení ošetriť pacientov v karanténe alebo s podozrením na koronavírus.

V Prešove dňa 20. marca 2020

Lea Heilová