Prešovský kraj spúšťa web a call centrum na pomoc seniorom

Využitie novej platformy vidí v čase pandémie i po nej

Tlačová správa

PSK pre ľudí - web zameraný na sociálnu pomoc

Organizácie a obce, ktoré ponúkajú služby pre seniorov, sa môžu bezplatne zaregistrovať na novej internetovej stránke Prešovského samosprávneho kraja – PSK pre ľudí. Nová platforma tak ponúkne najstarším obyvateľom kraja služby pod jednou strechou.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Nadácia PSK pre podporu rodiny spustili nový web PSK pre ľudí. Ide o projekt, ktorý má ambíciu zastrešovať všetky neziskové organizácie, občianske združenia, iniciatívy, charitatívne organizácie, mestá a obce, ktoré poskytujú služby pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých ľudí v čase koronavírusu. Zaregistrovať sa môžu dobrovoľne na webovej stránke www.pskpreludi.sk.

Návštevníci portálu si tak následne môžu vyhľadať služby podľa druhu alebo miesta bydliska. Register ponúka služby ako rozvoz teplej stravy/obedov, nákup potravín a drogérie, nákup liekov, duchovnú službu (rozhovor s kňazom) a iné služby, ku ktorým môže pribudnúť napríklad aj venčenie psov, darovanie rúšok či vyzdvihnutie pošty.

„V Prešovskom kraji máme takmer 119-tisíc ľudí vo veku 65 rokov a viac, preto je prirodzené, že sme sa s novou platformou zamerali práve na túto najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov. Chceme, aby všetky služby pre seniorov a hendikepovaých boli pod jednou strechou, čím uľahčíme vyhľadávanie seniorom a ich rodinným príslušníkom. Verím, že táto nová webová stránka bude užitočná a nájde si svojich poskytovateľov a príjemcov nielen v čase pandémie, ale aj po jej skončení,“ zhodnotil predseda PSK Milan Majerský.

Informácie o službách pre seniorov a hendikepovaných budú poskytovať aj traja zamestnanci na telefónnej linke call centra, ktoré zriadila samospráva a nadácia PSK. Obyvatelia kraja môžu na bezplatnú telefónnu linku 0800 221 051 volať denne sedem dní v týždni od 8.00 do 16.00 hod. Pracovníci call centra ich budú navigovať už na konkrétnu službu v ich okrese, ktorú potrebujú. Po 16.00 hod. sa volajúcemu ozve odkazovač, ktorý ho nasmeruje na konkrétnu službu na webovej stránke. Telefonickú službu chce župa sprístupniť aj pre slabo počujúcich a nepočujúcich.

Ambíciou kraja a Nadácie PSK pre podporu rodiny je na spomínanej platforme združovať tiež dobrovoľníkov, ktorí chcú pomôcť seniorom vo svojom okolí, no nie sú v žiadnej organizácii.

V Prešove dňa 6. apríla 2020

Lea Heilová