Prešovská župa testuje vodičov autobusov

Testovanie spustila u štyroch zmluvných autobusových dopravcov

Tlačová správa

Krajská samospráva v rámci preventívnych opatrení testuje vodičov prímestskej dopravy. Prešovská župa chce tak eliminovať obavy z cestovania verejnou osobnou dopravou.

Testovanie  na prítomnosť COVID-19 spustila župa u štyroch zmluvných autobusových dopravcov a dnes (v pondelok 17. augusta) začala v Humennom. Odber vzoriek prebehne postupne do konca augusta v Bardejove, Prešove, Vranove nad Topľou, Svidníku, Poprade a v Starej Ľubovni. Testovanie je dobrovoľné, záujem prejavilo takmer 300 vodičov prímestskej autobusovej dopravy.

„Ako sme už skôr deklarovali, po pravidelnom testovaní v našich zariadeniach sociálnych služieb, na Úrade PSK, chceme zistiť stav aj u vodičov prímestskej dopravy a ubezpečiť cestujúcich, že cestovanie verejnou dopravou je bezpečné. Naši dopravcovia neustále dodržiavajú prísne hygienické postupy, dezinfikujú autobusy, aby eliminovali riziko možného šírenia nákazy. Samozrejme, všetky ďalšie preventívne opatrenia s ohlásenou druhou vlnou koronavírusu sú namieste, musíme byť pripravení a jednoducho chrániť ľudí,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako dodal, vodiči sú testovaní sérologickými testami, ktoré poskytla nemocnica v Starej Ľubovni. Cena jedného testu je 15 eur a presnosť deklarovaná na deväťdesiat percent. Testy stanovia špecifické hodnoty imunoglobulínov, ktoré ukážu, či pacient COVID 19 už prekonal alebo ho aktuálne má, ale je bezpríznakový alebo sa s ochorením COVID – 19 vôbec nestretol. Testovanie a odber krvi je zabezpečený zdravotným personálom z Ľubovnianskej nemocnice.

Prešovský samosprávny kraj v uplynulých dňoch otestoval aj stopäťdesiatpäť zamestnancov úradu s negatívnym výsledkom. Zvyšný počet by sa mal kvôli dovolenkovému obdobiu testovať  po 20. auguste.

V Prešove dňa 17. augusta 2020

Daša Jeleňová

Kancelária: č. m. 150, I. posch.

Publikované: 17.08.2020 / Aktualizované: 17.08.2020 HoreTlačiť