Počas Veľkej noci nebude premávať prímestská autobusová doprava

PSK a KSK ruší všetky linky od 10. do 13. apríla

Tlačová správa

Počas Veľkej noci sa obyvatelia nebudú môcť presúvať prímestskou autobusovou dopravou v Prešovskom a Košickom kraji. Samosprávy pristúpili k úplnému zrušeniu spojov.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) reaguje na odporúčanie ministerstva zdravotníctva o minimalizovaní pohybu počas Veľkej noci. Po dohode s Košickým samosprávnym krajom (KSK) tak pristupuje k ďalšiemu opatreniu v doprave.

Od piatku 10. apríla do pondelka 13. apríla rušia oba kraje všetky spoje prímestskej autobusovej dopravy (PAD). V Prešovskom kraji sa pozastavenie dopravnej obslužnosti počas veľkonočných sviatkov týka všetkých štyroch dopravcov, a to SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS Karpaty.

„K tomuto opatreniu sme spoločne dospeli s Košickým samosprávnym krajom, aby sme zabránili najmä komunitnému prenosu koronavírusu. Považujem za dôležité, aby sme obmedzili pohyb počas Veľkej noci a necestovali za našimi rodinami a známymi. Práve z tohto dôvodu sme pristúpili možno k radikálnemu, no nevyhnutnému opatreniu. Zároveň sa to snažíme odkomunikovať v dostatočnom predstihu, aby si najmä zdravotníci a pracovníci v sociálnych zariadeniach či zamestnanci v záchranných zložkách zariadili zmeny tak, aby mohli cestovať do práce individuálne vo vlastnej réžii,“ zhodnotil predseda PSK Milan Majerský s tým, že zrušiť všetky spoje PAD odporučila krajom aj spoločnosť IDS Východ.

Ako ďalej informoval prešovský župan, v posledných dňoch uprednostňovala cestujúca verejnosť individuálnu dopravu a prímestské autobusy jazdili prázdne.

PSK požiadal o spoluprácu pri informovaní občanov aj starostov obcí. A to pomocou všetkých dostupných informačných kanálov (miestny rozhlas, sociálne siete, SMS správy a iné komunikačné kanály).

PSK zaviedol v doprave už niekoľko preventívnych opatrení v súvislosti s koronavírusom. Posledným z nich bol mimoriadny cestovný poriadok, ktorý vstúpil do platnosti od prvého apríla.

V Prešove dňa 6. apríla 2020

Lea Heilová