Kraj distribuuje ochranné prostriedky pre zariadenia sociálnych služieb

OOPP pre zamestnancov i prijímateľov sociálnych služieb za viac ako 62 tisíc eur

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj vybaví v týchto dňoch zariadenia sociálnych služieb v pôsobnosti župy ďalšími ochrannými prostriedkami. V pondelok 30. marca začal s ich distribúciou zamestnancom i prijímateľom v súvislosti s eliminovaním rizík nákazy koronavírusom a ochranou zdravia.

Nová dodávka ochranných osobných pracovných prostriedkov smeruje do všetkých 25 zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy. Určené sú pre takmer 1500 zamestnancov a pre približne 2200 prijímateľov. Na ich nákup vyčlenil kraj viac ako  62 tisíc eur.

„Ide o bavlnené rúška, respirátory, ochranné okuliare, antibakteriálne rohože a ďalšie dôležité prostriedky pre bezpečnosť a ochranu zdravia v súvislosti s nebezpečnou nákazou COVID-19. Uvedomujeme si, že v našich 25-ich zariadeniach žije najzraniteľnejšia skupina obyvateľstva, sú medzi nimi prevažne starší ľudia. Takmer 900 prijímateľov je vo veku nad 65 rokov, takže je celkom prirodzené, že urobíme všetko preto, aby naši klienti boli chránení a v bezpečí, “ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Konkrétne pôjde o 2 350 kusov bavlnených rúšok so strieborným vláknom na viacnásobné použitie, 7 290 kusov respirátorov FFP2, 50 ks ochranných okuliarov a 100 kusov lepivých dekontaminačných rohoží. V uplynulých dňoch boli zariadenia už vybavené 250 kusmi  celostných ochranných oblekov s kapucňou PROTEX.

Ako v tejto súvislosti uviedol predseda PSK, v zariadeniach sociálnych služieb zaviedla krajská samospráva v uplynulých týždňoch už viacero opatrení.

„Od zákazu návštev, zatvorenia ambulantnej a týždennej formy sociálnej služby až po dočasné pozastavenie prijímania nových prijímateľov sociálnej služby či zákazu výdaja stravy pre externých  klientov. V zariadeniach sú zabezpečené, respektíve vyčlenené osobitné priestory pre prípad izolácie prijímateľov s podozrením na ochorenie COVID-19, samozrejme, všetko za dodržania prísnych epidemiologických noriem,“ konkretizoval predseda kraja.

Prioritou podľa neho je však dostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov, ktorými zatiaľ zariadenia disponujú.  „V tomto smere sme ako zriaďovateľ, samozrejme, maximálne nápomocní, ale všeobecne po našom monitoringu a pravidelnej komunikácii môžeme konštatovať, že naše zariadenia sa vybavujú potrebnými ochrannými i dezinfekčnými prostriedkami aj vo vlastnej réžii. Je bežné, že si zamestnanci spolu s klientmi šijú rúška v rámci terapií, čo je veľmi pozitívne,“ uviedol M. Majerský s tým, že pomoc seniorom v kraji týmto nekončí.

Súbežne s týmito opatreniami pracuje krajská samospráva  aj na forme pomoci mestám a obciam kraja pri zabezpečovaní základných potrieb a hlavne sieťovaní možností pre  núdzové prípady a kulminácii ochorenia COVID-19.

„Pripravujeme novú platformu, ktorá bude zastrešovať dobrovoľnícke aktivity spojené so službami pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých pre také služby, ako sú nákupy, venčenie psov, vybavenie pošty, vybratie liekov a podobne. Verím, že to bude adresná a užitočná pomoc v tejto mimoriadnej situácii a v spoločnom boji proti nákaze, “ dodal predseda PSK Milan Majerský.

V Prešove dňa 30. marca 2020

Daša Jeleňová