Divadlá sa začínajú pripravovať na novú sezónu

DJZ ešte v júni odohrá Zbabranú hru

Tlačová správa

Vďaka uvoľňovaniu opatrení v súvislosti s koronavírusom môžu divadlá opäť obnoviť svoju prevádzku. Avšak za prísnych hygienických opatrení. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove v tejto súvislosti plánuje odohrať v júni predstavenie pre dobrovoľníkov koronakrízy. Vystúpiť pred divákmi v tejto sezóne plánuje aj Poddukelský umelecký ľudový súbor. Divadlo Alexandra Duchnoviča sa naopak pripravuje na premiéru novej inscenácie.

Divadelné prázdniny budú tento rok kratšie. Prešovské Divadlo Jonáša Záborského a Divadlo Alexandra Duchnoviča odštartujú ďalšiu sezónu o čosi skôr. Ich plnohodnotná prevádzka začne už 3. augusta. A to skúškami a prípravami nových inscenácií. Diváci ich budú môcť vidieť pravdepodobne začiatkom septembra.

Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove sa pripravuje na premiéru hry Ťapákovci, ktorú uvedie pre verejnosť už 4. septembra. „Predpokladáme, že v tomto období komplikované a finančne náročné opatrenia, ktoré obmedzujú divadlo, aj divákov už nebudú potrebné a zrušia sa. To umožní divákom prísť do divadla slobodne a bez strachu. Robiť a prijímať umenie v strachu je veľmi zložité, ale urobíme, čo sa dá,“ uviedol riaditeľ DJZ v Prešove Ján Hanzo.

V súčasnosti umelci korepetujú a pripravujú sa na náročné spevácke výkony v predstavení Jesus Christ Superstar, ktoré by mohli diváci vidieť v premiére 13. a 14. novembra. Na aktuálne uvoľňovanie opatrení divadlo reaguje predstavením Zbabraná hra, ktorú herci odohrajú na divadelných doskách už 5. júna za prísnych hygienických podmienok. Inscenácia má byť venovaná dobrovoľníkom, ktorí pomáhali počas koronavírusu. Následne 12. júna bude môcť vidieť predstavenie aj široká verejnosť.

Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove pokračuje v príprave naštudovania inscenácie „Detektor lži“  v réžii Svetozára Sprušanského. Z online priestoru sa skúšanie presúva do priestorov divadla za prísnych hygienických opatrení. Plánovaná premiéra sa z 3. apríla predbežne presúva na polovicu septembra.

„V mesiacoch máj a jún sa divadlo v prevažnej miere zvykne venovať zájazdovým predstaveniam, na ktorých sa v súčasnej dobe v plnom rozsahu nedajú zabezpečiť hygienické opatrenia a nariadenia. Preto v júni a júli budú zamestnanci divadla čerpať dovolenky, prípadne náhradné voľná,“ skonštatoval riaditeľ DAD v Prešove Marián Marko.

Od prvého júna sa do pracovného procesu pripoja k technicko-hospodárskym pracovníkom aj umeleckí pracovníci všetkých troch zložiek Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS), a to balet, zbor a orchester.

Činnosť na pracoviskách bude vykonávaná za dodržiavania aktuálnych hygienických opatrení. V prvej polovici júna plánuje PUĽS so zborom a orchestrom nahrávanie nového CD nosiča. V druhej polovici júna, ešte pred skončením sezóny, chce odohrať niekoľko predstavení. Začiatok novej sezóny plánuje od prvého augusta.

„V auguste nás čaká realizácia predstavení, v rámci možností aj festivalových. V septembri a októbri budeme pracovať na príprave muzikálu Jesus Christ Superstar v spolupráci s DJZ a príprave Výročného koncertu k 65. narodeninám PUĽS-u,“ prezradil riaditeľ PUĽS-u Juraj Švantner s tým, že premiéru chcú odohrať v prvej polovici decembra.

Všetky tri organizácie – Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove a Poddukelský umelecký ľudový súbor patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

V Prešove dňa 22.mája

Lea Heilová