V obci Hertník majú novú kruhovú križovatku

Kraj zvyšuje bezpečnosť dopravy aj v malých obciach

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci so Správou a údržbou PSK v pondelok 11. mája oficiálne otvoril zrealizovanú kruhovú križovatku v obci Hertník v Bardejovskom okrese, a to v rámci rekonštrukcie cesty III/3493 Janovce – križovatka ciest III/3493 a 3491. Cena diela dosiahla sumu približne 215 000 eur.

„Kruhový objazd nebola veľká investičná akcia, ale keď pozrieme na bezpečnosť ľudí, ktorí žijú v týchto obciach a v obci Hertník, sami potvrdia, že bola bytostne dôležitá, či už pre deti chodiace do školy, nákladné autá a autobusy, kde bola frekvencia a tým aj ohrozenosť ľudí vysoká,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako dodal, projekt ukazuje to, že krajská samospráva  nepreferuje len tranzit a veľké stavby, ale že nezabúda ani menšie obce a ich obyvateľov. „Ide nám o zvyšovanie bezpečnosti našich vodičov, ako aj peších  v týchto úsekoch. Je to zároveň veľkým prínosom aj pre turistický ruch a zviditeľnenie našich obcí,“  dodal predseda PSK.

Časť uvedenej trasy bola v havarijnom stave a rozhľadové pomery na križovatkách nezodpovedali požiadavkám na bezpečnú, plynulú a efektívnu dopravu. Súčasťou stavebnej úpravy bola rekonštrukcia obrusnej vrstvy vozovky cesty III/3493 v smere na Bartošovce a cesty III/3491 v smere od križovatky na obec Raslavice. Rekonštrukcia spočívala aj  v osadení nového dopravného značenia a vybudovania troch zastávkových ník.

„Ide o jednu časť celkového projektu v tomto dopravnom uzle. Realizovala sa minulý rok, tento rok už prebiehali iba finálne úpravy. Riešili sme aj stykovú križovatku za obcou Hertník. V budúcnosti plánujeme na tejto ceste III/3491 ďalšie rekonštrukčné práce. V podstate je to ďalší záložný projekt  z cezhraničného programu Interreg V-A pokiaľ by vyšla nejaká nová výzva,“  doplnil  riaditeľ Marcel Horváth.

V Prešove dňa 11. mája 2020

Daša Jeleňová