PSK opäť zvyšuje platy vodičom v prímestskej doprave

Vyčlenil na to 1,16 milióna eur

Tlačová správa

Vodiči prímestskej autobusovej dopravy si v novom roku prilepšia. Od prvého januára im krajská samospráva zvyšuje mzdy o desať percent.

Platy vodičov štyroch dopravcov v Prešovskom kraji sa od prvého januára 2020 navýšia. A to presne o desať percent. Prešovský samosprávny kraj (PSK) navýši mzdy všetkým svojim dopravcom - vodičom SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty.

Po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami došlo k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov (EON) o 0,04 eur na kilometer v položke mzdy. Zvýšenie EON pre SAD Prešov predstavuje na rozpočet PSK finančný dopad v roku 2020 čiastku 401-tisíc eur, pre SAD Humenné 398-tisíc eur, pre SAD Poprad 294-tisíc eur a Bus Karpaty 67-tisíc eur. Krajská samospráva tak celkovo vyčlenila na platy vodičov v prímestskej autobusovej doprave 1,16 milióna eur.

„Povolanie vodiča verejnej dopravy je náročná a zodpovedná práca. Často však neadekvátne ohodnotená a pre mnohých tak aj menej príťažlivá. Preto od môjho nástupu do funkcie predsedu zvyšujeme mzdy vodičom pravidelne. Ide už o štvrté navýšenie miezd, čo verím motivuje aj potenciálnych záujemcov o toto povolanie,“ zhodnotil predseda PSK Milan Majerský.

V roku 2018 zvýšil kraj mzdu vodičom od apríla v priemere o 81 eur v hrubom. Z rozpočtu na to vyčlenil 635-tisíc eur. Vlani im navýšil platy až dvakrát – v januári a v auguste. V priemere si prilepšili o 194 eur v hrubom. Z rozpočtu na tento účel vyčlenil 1,6 milióna eur.

V Prešove dňa 13. januára 2020

Lea Heilová