Festival dobrovoľníctva v celom kraji

Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj

Tlačová správa

Mestský festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto sa v aktuálnom ročníku rozšíri do celého Prešovského kraja. Už v budúcom týždni budú stovky dobrovoľníkov upratovať verejné priestranstvá, parky, okolia škôl či športovísk v deviatich mestách regiónu. Organizátori pozývajú do aktivít všetkých, ktorí chcú skrášliť svoje okolie  a vytvárať pozitívny vzťah k miestu, kde žijú.

Hlavnými organizátormi festivalu dobrovoľníckej aktivity je platforma Kresťania v Prešove, ktorá pri predchádzajúcich dvoch ročníkoch pozvala do spolupráce mesto Prešov, kresťanské spoločenstvá, skautov, základné a stredné školy, ako aj ďalšie dobrovoľnícke organizácie a inštitúcie. Tento rok bolo ambíciou rozšíriť myšlienku podujatia a zapojiť do aktivít viaceré  okresné mestá v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom.

„Radi sme podporili túto zmysluplnú iniciatívu a pomáhali pri koordinácii a zapojení viacerých  miest. Projekt  Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj  šíri dobrú energiu, vytvára pozitívny vzťah k miestu, v ktorom žijeme. Navyše úžasne mobilizuje ľudí,  ktorým  záleží na tom, ako vyzerá ich okolie a rovnako prebúdza ochotu, chuť  urobiť viac, než sa očakáva.  A to je aj práve jedna  z myšlienok dobrovoľníctva a aj posolstvo  tejto akcie: urobiť  niečo dobré, len tak,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Do festivalu sa zapojili viaceré mestá v Prešovskom samosprávnom kraji. Na výzvu reagovali Prešov, Bardejov, Humenné, Stará Ľubovňa, Sabinov, Svidník, Snina, Vranov nad Topľou a  Podolínec.  Aktivít by sa malo pritom zúčastniť takmer 4 700 dobrovoľníkov, ktorí sa zamerajú na  upratovanie verejných priestranstiev, okolia škôl, športových areálov, ale aj čistenie trávnatých porastov od  odpadkov či stĺpov verejného osvetlenia.

Festival Miluj svoje mesto – Miluj svoj kraj vychádza zo skúseností dobrovoľníckej akcie organizovanej v Prešove v roku 2017. Iniciatívy sa vtedy zúčastnilo okolo 1500 dobrovoľníkov, o rok  ich počet stúpol na 3300. Dobrovoľníci svojou službou pomohli mestu veľmi výrazne. Cena práce bola v pilotnom ročníku vyčíslená na približne 19 000 eur a v roku 2018 na takmer 50 000 eur. Dobrovoľníkmi boli najmä študenti stredných a základných škôl z Prešova.

„Hlavným cieľom tohto projektu bolo a je vybudovať u mladej generácie pozitívny vzťah k svojmu mestu, majetku, prírode a pri správnej motivácii vytvárať aj nezištné hodnoty. Aktuálne sme oslovili nielen študentov škôl, ale aj podnikateľov, zástupcov neziskových a mimovládnych organizácií, dôchodcov a všetkých ostatných, ktorí chcú priložiť ruku k dielu. Veríme, že sa to stretne s pozitívnym ohlasom a prekročenie hranice krajského mesta prinesie ešte viditeľnejší efekt pre široký región ,“ doplnil za organizátorov festivalu Gabriel Paľa.

Týždeň dobrovoľníckych aktivít začína v pondelok 20. mája a bude prebiehať v jednotlivých mestách od pondelka do piatku od 8.30 do 12.00 hodiny. Jeho súčasťou bude aj sadenie stromu na Ulici Laca Novomeského v Prešove predsedom PSK Milanom Majerským a primátorkou Prešova Andreou Turčanovou, ktorí nad festivalom prevzali záštitu.

V Prešove dňa 17. mája 2019

Daša Jeleňová