O naj športovca a športový kolektív PSK môže hlasovať aj verejnosť

Online hlasovanie potrvá do 5. marca

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj ocení 13. marca najúspešnejších športovcov kraja za rok 2018. O víťazovi môže rozhodnúť aj široká verejnosť, a to prostredníctvom online hlasovania.

V ankete „Športovec roka Prešovského samosprávneho kraja 2018“ budú už tradične ocenené kategórie najúspešnejší športovec PSK, najúspešnejší športovci PSK bez určenia poradia, najúspešnejšie kolektívy dospelých, najúspešnejšie kolektívy mládeže, najúspešnejší študenti stredných škôl či najúspešnejšia stredná škola. Víťazov vyberie odborná porota.

O víťazovi však môže rozhodnúť aj široká verejnosť prostredníctvom internetového hlasovania. Celkovo si môže vybrať spomedzi 47 nominovaných jednotlivcov a 25 kolektívov. O hlas verejnosti sa uchádzajú športovci, ktorí boli vlani úspešní v hádzanej, hokeji, volejbale, atletike, kickboxe, silovom trojboji, ale aj canicrosse, behu do schodov, hasičskom športe, sánkovaní, biliarde, psích záprahoch, curlingu, športovej streľbe či tanečnom a mažoretkovom športe.

Medzi nominovanými sú aj viaceré úspešné družstvá, ako hádzanári Tatrana Prešov, volejbalisti Slávie Svidník, hokejisti HK Poprad, zápasníci Vihorlatu Snina, florbalistky z FBC Predators Sabinov, futbalistky Partizán Bardejov či hokejistky ŽHK Šarišanka 2000 Prešov. O ocenenie zabojujú aj mládežnícke tímy – Karate klub Junior Prešov, boxeristi MŠK Vranov nad Topľou, Tanečno-športový klub Grimmy či reprezentanti v športovej streľbe ŠKP Prešov. Verejnosť môže za svojho favorita hlasovať do 5. marca. Všetky nominácie i podmienky hlasovania sú zverejnené na webovej stránke kraja www.vucpo.sk.

Najlepších jednotlivcov a kolektívy, ktorí dosiahli významné úspechy, vyberie komisia na základe určených kritérií. Komisia pozostáva z aktívnych športových novinárov, zástupcov PSK i Krajského športového centra v Prešove. Medzi kritériá v prípade jednotlivcov patrí účasť a umiestnenie na olympijských hrách, majstrovstvách sveta či Európy, na podujatiach Svetového pohára či majstrovstvách Slovenska. Zohľadňuje sa aj to, či ide o reprezentanta svojej krajiny. Do úvahy sa berie tiež jeho dlhodobá špičková výkonnosť a pozícia lídra úspešného tímu.

Ako pomocné kritérium slúži konkurencieschopnosť v jednotlivých športových odvetviach. U kolektívov je rozhodujúca účasť a umiestnenie v najvyšších európskych súťažiach i umiestnenie v dlhodobých najvyšších súťažiach v rámci Slovenska. Pomocné kritérium je rovnaké ako u jednotlivcov. V prípade nesplnenia požadovaných kritérií v jednotlivých kategóriách si PSK vyhradzuje právo neudeliť ocenenie.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety „Športovec roka Prešovského samosprávneho kraja 2018“ sa uskutoční 13. marca 2019 v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove už po šestnásty krát.

V Prešove dňa 20. februára 2019

Lea Heilová