PSK rekonštruuje cestu medzi Popradom a Smokovcom

Pripravte sa na obmedzenia dopravy

Tlačová správa

Cesta II/534 medzi Popradom a Starým Smokovcom prechádza v týchto dňoch komplexnou obnovou. Frekventovaný úsek rekonštruuje Prešovský samosprávny kraj s podporou eurofondov za takmer 2,8 milióna eur. Práce by mali byť ukončené za osem mesiacov s tým, že návštevníci Tatier a vodiči sa musia pripraviť na viaceré dopravné obmedzenia.

Cestná komunikácia na hlavnom ťahu z Popradu do Tatier bola  dlhodobo v nevyhovujúcom stave. O jej rekonštrukciu sa kraj usiloval už pred tromi rokmi, proces však skomplikovalo spoločné verejné obstarávanie s viacerými krajmi.

„Ide o dlho očakávanú investíciu do možno najfrekventovanejšej cesty Prešovského kraja, ktorá je významná z hľadiska cestovného ruchu. Chceli sme začať už na jar, ale zdržala nás kontrola verejného obstarávania. O to viac sme radi, že sme na stavenisku a konštatujeme, že  rekonštrukciou prejde 5,2 kilometrový úsek,“ informoval dnes predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský priamo na mieste počas pracovného výjazdu. „Táto komunikácia je zvlnená, podmočená, v mnohých častiach s narušenou  povrchovou vrstvou asfaltu, preto si vyžiadala komplexnú obnovu,“ dodal M. Majerský. Ako ďalej uviedol, výška investície je 2,8 milióna eur, pričom financovanie je zabezpečené 95 % z eurofondov, zvyšok doplatí krajská samospráva.

V rámci realizačnej fázy dôjde k spevneniu, zosilneniu vozovky a zvýšeniu jej únosnosti. Rekonštruovať sa bude celkovo päť stavebných objektov.  „Ide o kompletnú modernizáciu vozovky, odvodňovacieho systému cesty, takže sa komunikácia odfrézuje a zosilní. Pod kryciu podložnú vrstvu sa rozprestrie výstužná oceľová sieť, ktorá bude zaliata emulzným mikrokobercom, a následne sa položí asfaltová vrstva,“ konkretizoval riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth.

Práce realizuje víťaz verejného obstarávania STRABAG, s. r. o. a hotové by mali byť o osem mesiacov. Motoristická verejnosť i návštevníci Tatier sa musia ale pripraviť na isté dopravné obmedzenia. Stavenisko je momentálne rozdelené do troch zúžených jazdných pruhov, pričom v smere do Tatier pruh z pravej strany je určený pre vozidlá zhotoviteľa, ďalšie dva sú vymedzené  pre motoristickú verejnosť. „Snažili sme sa sme, aby obmedzenia boli čo najmenej zaťažujúce. Dali sme prednosť plynulému prejazdu vozidiel za zníženej rýchlosti na 30 km/h v užších pruhoch pred svetelným značením, ktoré by dopravu spomaľovalo, “ dodal M. Horváth.

Modernizácia úseku je súčasťou viacerých investícií,  na ktorú má Prešovský samosprávny kraj schválené prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) s objemom stavebných prác za približne 17 miliónov eur. Okrem cesty medzi Popradom a Starým Smokovcom sa rekonštruujú aj ďalšie štyri úseky v kraji - Kapušany - Demjata, Jánovce – Kľušov, Prešov – Klenov a  Malá Poľana – Medzilaborce.

V Prešove dňa 26. júla 2019

Daša Jeleňová