Platy vodičov v prímestskej doprave opäť vzrastú

PSK na to vyčlenil pol milióna eur

Tlačová správa

Vodiči prímestskej autobusovej dopravy si od prvého júla opäť prilepšia. Ich mzdy sa v tomto roku zvýšia už po druhýkrát. K doterajšiemu platu im Prešovský samosprávny kraj pridá ešte 89 eur.

Prvé zvyšovanie miezd vodičov prímestskej autobusovej dopravy v tomto roku oznámil Prešovský samosprávny kraj (PSK) ešte pred pol rokom. Vodičom zvýšil mzdy s účinnosťou od 1. januára 2019 v priemere o 105 eur v hrubom. Vyčlenil na to viac ako 1,1 milióna eur.

Ďalšie opatrenie, ktoré sa týka zvyšovania platov vodičov, prijíma kraj od 1. júla 2019. Vodiči by tak mali mať od leta vyššie mzdy o 89 eur v hrubom, čo predstavuje zvýšenie o 8,5 %. Zvyšovanie sa týka opäť štyroch dopravcov v Prešovskom kraji, a to konkrétne vodičov SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty.

Po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami došlo k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov (EON) o 0,036 eur na kilometer v položke mzdy. Zvýšenie EON pre SAD Prešov predstavuje na rozpočet kraja finančný dopad 175-tisíc eur, pre SAD Humenné vyše 172-tisíc eur, pre SAD Poprad 131-tisíc eur a Bus Karpaty viac ako 28-tisíc eur. Krajská samospráva tak vyčlenila na platy vodičov v prímestskej autobusovej doprave zo svojho rozpočtu vyše 508-tisíc eur.

Po novom tak bude priemerná hrubá mesačná mzda vodičov v Prešovskom kraji predstavovať sumu 1156 eur. Konkrétne vodiči SAD Prešov zarobia mesačne v hrubom 1240 eur, vodiči SAD Humenné 1100 eur, vodiči SAD Poprad 1119 eur a vodiči Bus Karpaty 1166 eur.

Kraj zvyšoval mzdy vodičom prímestskej autobusovej dopravy aj vlani. A to o osem percent.  Zo svojho rozpočtu vyčlenil vtedy na tento účel 635-tisíc eur. Tento rok dvoma opatreniami zvýšil platy vodičov o 20 %.

V Prešove dňa 1. júla 2019

Lea Heilová

Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

Publikované: 01.02.2019 / Aktualizované: 02.07.2019 HoreTlačiť