Od februára vstupuje do platnosti jednotný tarifný systém pre PSK a KSK

Občanom prinesie viaceré benefity

Tlačová správa

Na celom východnom Slovensku bude od februára platiť jednotný tarifný systém v prímestskej autobusovej doprave. Novinkou sú špeciálne zľavy.

Rodiny, tehotné ženy a držitelia Jánskeho plakety budú od 1. februára cestovať v prímestskej autobusovej doprave v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji lacnejšie. Župy totiž od februára zavádzajú jednotný tarifný systém. Výhodou bude pre všetkých občanov, zvlášť pre špecifickú skupinu, ktorá sa prepraví autobusom za symbolickú sumu.

„Harmonizácia zliav cestovných lístkov je len prvým krokom k tomu, aby sme ukázali občanom, že cestovať prímestskou autobusovou dopravou sa oplatí. Chceme dostať viac ľudí do verejnej hromadnej dopravy z osobných automobilov. Verím, že postupom času sa nám podarí integrovať aj tarify mestskej hromadnej dopravy v oboch krajoch a Železníc Slovenskej republiky,“ načrtol predseda PSK Milan Majerský.

Po novom zaplatí každý člen rodiny za jednosmerný víkendový lístok, teda v sobotu, nedeľu alebo štátny sviatok, jedno euro. A to bez ohľadu na precestovanú tarifnú vzdialenosť. Zľavu si môže uplatniť minimálne jeden rodič s jedným alebo viacerými deťmi do 15 rokov. Rodina tak môže ušetriť pri ceste nad 30 kilometrov. V súčasnosti stojí jednosmerný cestovný lístok nad 30 kilometrov 1,90 eur, jednosmerný zľavnený lístok 1,10 eur.

Novinkou je aj zľava pre tehotné ženy, ktoré budú cestovať za 0,20 eur za každých (aj začatých) 50 kilometrov. Stačí, ak sa pri kúpe lístka preukážu čipovou kartou vystavenou dopravcom na základe tehotenského preukazu. Za rovnakú sumu sa od februára budú v prímestskej autobusovej doprave prepravovať aj držitelia zlatej Jánskeho plakety. Dopravca im poskytne zľavu po preukázaní plakety, na základe čoho dostanú cestujúci čipovú kartu. Cestovať za rovnakú sumu majú nárok aj občania nad 70 rokov.

„Spokojnosť občanov je pre kraj na prvom mieste. Preto dúfam, že toto opatrenie, na ktorom sme sa s Košickým samosprávnym krajom dohodli, zlepší komfort cestovania,“ priblížil Majerský.

V rámci zavedenia spoločnej tarify na východnom Slovensku sa tarifná vzdialenosť na prímestské autobusové linky rozširuje zo súčasných 100 na 200 kilometrov. Mení sa aj cena za prepravu batožiny a zvierat. Do 50 kilometrov je cena 0,20 eura, do 200 kilometrov je cena 0,50 eura. Súčasťou jednotnej tarify je aj zľava 0,10 eur pri prestupe do 30 minút medzi autobusovými spojmi zmluvných dopravcov PSK a KSK. Kraje zavádzajú aj rovnakú výšku cestovného pri zachádzke spoja. To znamená, že pri vykonaní zachádzky cestujúci priplácať nebude.

V Prešove 24. januára 2019

Lea Heilová

Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

Publikované: 24.01.2019 / Aktualizované: 01.02.2019 HoreTlačiť