Od 1. marca sa zo Sniny do Sobraniec presunú cestujúci pohodlnejšie

PSK a KSK sa dohodli na zmene cestovného poriadku

Tlačová správa

Obyvateľom pohraničných okresov Snina a Sobrance sa od 1. marca zlepší dopravné spojenie. Sedem spojov prímestskej autobusovej dopravy zabezpečí plynulý prechod z Prešovského do Košického samosprávneho kraja. A to tak, že prípojné spoje na seba počkajú.

Dopravné spojenie zo Sniny do Sobraniec sa od 1. marca zlepší. Prešovský a Košický samosprávny kraj prichádzajú so zmenami v cestovných poriadkoch prímestskej autobusovej dopravy. Týkať sa budú prestupných uzlov, kde autobusoví dopravcovia SAD Humenné a ARRIVA Michalovce budú na seba plynule nadväzovať. Spoj jedného dopravcu po novom počká na spoj druhého dopravcu.

„Cestujúci sa už nemusia obávať toho, že im napríklad kvôli trom minútam ujde autobus. Vodiči SAD Humenné a ARRIVA Michalovce budú od prvého marca spolu komunikovať prostredníctvom dispečingu. V prípade, že autobus jedného kraja bude mať meškanie, dopravca druhého kraja naňho počká na prestupnej zastávke v obci Dúbrava alebo Ruský Hrabovec,“ vysvetlil predseda PSK Milan Majerský.

V smere zo Sniny do Sobraniec s odchodmi o 4.45 a 14.45 hod. počká na cestujúcich SAD Humenné prípoj ARRIVA Michalovce v obci Dúbrava. Pri odchode zo Sniny o 5.45 a 10.45 hod. počká na cestujúcich spoj Košického kraja v Ruskom Hrabovci.

V opačnom smere, zo Sobraniec do Sniny s odchodmi o 5.45, 13.50 a 16.30 hod. počká prešovského dopravcu SAD Humenné košický dopravca ARRIVA Michalovce v obci Ruský Hrabovec.

Už sa tak nemôže stať, že cestujúci budú musieť prejsť 2,5-kilometrov pešo do vedľajšej dediny na ďalší prípoj. Zmenou v cestovnom poriadku prímestskej autobusovej dopravy sa zároveň zlepší spojenie medzi dvoma hraničnými prechodmi – Ubľou a Vyšným Nemeckým.

S posilnením spojov v regióne Ubľa narastie aj počet kilometrov, ktoré najazdia autobusy v Prešovskom kraji, bude to o 3,3-tisíc ročne viac. Oba kraje plánujú s odstupom času zhodnotiť efektivitu nových autobusových spojení a čo najlepšie ich prispôsobiť potrebám obyvateľov.

Posilnenie autobusovej dopravy medzi okresmi Snina a Sobrance je ďalším opatrením, ktorým sa PSK a KSK približujú k integrovanému dopravnému systému. Župani sa na tom dohodli ešte koncom januára na stretnutí troch Najmenej rozvinutých krajov v Košiciach.

Od 1. februára tohto roka zjednotili PSK a KSK tarifné podmienky. Autobusové spoločnosti v oboch krajoch si vzájomne uznávajú svoje bezkontaktné čipové karty. Rovnako platí, že pri prestupe z prímestského autobusu jedného dopravcu do autobusu ďalšieho prepravcu do 30 minút systém cestujúcemu automaticky vygeneruje zľavu 0,10 eur bez zásahu vodiča.

V Prešove dňa 27. februára 2019

Lea Heilová