Cestárom pribudli nové posypové vozidlá

PSK investoval do kúpy cestárskej techniky 7 miliónov eur

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj pokračuje v obnove cestárskej techniky. Do vozového parku Správy a údržby ciest PSK pribudlo 13 nových moderných sypačov a ďalšie drobné mechanizmy. Krajská samospráva vynaložila na ich kúpu takmer 2,8 milióna eur.

Nová technika výrazne prispeje k obnove dopravného parku a hlavne skvalitní údržbu ciest.

„Okrem sypačov, ktoré využijeme pri zimnej údržbe,  odovzdávame do užívania jeden narážač zvodidiel, mechanickú ruku, štiepkovač, deformačnú zónu a signalizačné zariadenie. Táto technika pomôže zvýšiť nielen zjazdnosť našich ciest, ale aj ich bezpečnosť a zlepší aj podmienky našich vodičov pri náročnej práci v teréne,“ povedal pri odovzdávaní mechanizmov v stredu 11. decembra predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako dodal, cena 13 posypových vozidiel v kompletnej výbave sa vyšplhala na 2 769 000  eur. Tieto vozidlá boli zakúpené do každého okresu Prešovského kraja a nahradia staré, mnoho rokov presluhujúce sypače značky Škoda.

„12 vozidiel je na podvozku Mercedes Benz a jeden na podvozku Tatra. Vozidlá sú viacúčelové, budú hlavne slúžiť na zimnú údržbu ciest – pluhovanie a posyp vozoviek, ale aj v lete na prevoz asfaltobetónu a tiež na prevoz sypkých hmôt, keďže  sú vybavené sklápacími nadstavbami,“ uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth. Ten konkretizoval, že SÚC PSK pre zvládnutie zimnej údržby potrebuje nasadiť do pracovných okruhov 107 vozidiel. Tieto však musia spĺňať požadované parametre. V súčasnosti je k dispozícii 114 sypačov, z ktorých je skoro 70 starších ako 15 rokov, z nich 22 kusov vozidlá zn. Škoda.

„Nové sypače majú nahradiť staré škodovky, ktoré majú vek už nad 40 rokov. Moderné vozidlá sú vybavené aj snehovými pluhmi, posypovými nadstavbami, vyklápacími nadstavbami a podvozkami. Teraz ide do každého okresu jeden sypač, na budúci rok bude viac posilnený okres Poprad,“ doplnil Horváth  s tým, že by do vozového parku SÚC PSK malo v budúcom roku pribudnúť ďalších  13 nových sypačov.

Aktuálne na prelome rokov cestári očakávajú dodávku ďalšej techniky. Konkrétne pôjde o finišer, dve cestné valce, frézu a dve nákladné vozidlá s nosnosťou do 16 ton za vyše 700-tisíc eur. Naposledy PSK odovzdávala novú cestársku techniku za vyše 1,1 milióna eur začiatkom októbra.

Konkrétne išlo o osem univerzálnych traktorových nosičov a rovnaký počet nákladných motorových vozidiel valník do 3,5 tony.

V tomto roku vyčlenila krajská samospráva zo svojho rozpočtu pre Správu a údržbu ciest PSK celkovo viac ako 27 miliónov eur. Z toho na stroje, mechanizmy a vozidlá sedem miliónov eur.

V Prešove dňa 13. decembra 2019

Daša Jeleňová