Bezkontaktné čipové karty zadarmo zaznamenali enormný úspech

Za mesiac si ich vyzdvihlo viac ako 16-tisíc ľudí

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj ponúkol cestujúcim počas mesiaca september bezkontaktné čipové karty zadarmo. Jeho cieľom bolo znížiť platby v hotovosti a pritiahnuť ľudí do prímestskej autobusovej dopravy.

Záujem o bezkontaktné čipové karty (BČK) v prímestskej autobusovej doprave v Prešovskom kraji vzrástol oproti minulému roku o viac než 300 percent. Zazmluvnení dopravcovia vydali v tomto roku o 12-tisíc BČK viac než vlani. Zvýšený záujem zaznamenali vďaka kampani „Cestuj SAD-kou lacnejšie“.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) v rámci kampane ponúkol cestujúcim vybavenie BČK počas celého septembra zadarmo. Čím im v priemere ušetril šesť eur. Akciu využilo 16 406 ľudí, pričom vlani to bolo len 4095 cestujúcich.

Dopravnú čipovú kartu si mohli cestujúci zaobstarať zadarmo na vybraných autobusových staniciach dopravcov PSK – SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty. Najviac kariet pritom vydala prešovská SAD-ka.

Cieľom poskytnutia bezkontaktných čipových kariet bez poplatkov bolo motivovať cestujúcich, aby pri kúpe lístka nepoužívali hotovosť. Platba kartou, ktorá slúži ako elektronická peňaženka, totiž prispieva k skráteniu času pri zakúpení cestovného lístka, čím sa znižuje aj čas strávený v staniciach a na zastávkach.

Samospráva zároveň od prvého augusta zvýhodnila držiteľov BČK, ktorí zaplatia za lístok menej ako v hotovosti. V najbližšom období plánuje v autobusoch zaviesť aj možnosť platby bankomatovou kartou. Aj takýmito benefitmi chce PSK pritiahnuť verejnosť do prímestskej autobusovej dopravy. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť až 30 áut.

V Prešove dňa 22. októbra 2019

Lea Heilová