Až 75-percentné zľavy pre cestujúcich v PSK

V rámci Európskeho týždňa mobility zaplatia za jednosmerný lístok len štvrtinu z ceny

Tlačová správa

Spolu s ďalšími slovenskými mestami a krajmi sa do Európskeho týždňa mobility zapája aj Prešovský samosprávny kraj. Cestujúcim poskytne doposiaľ najvyššiu zľavu z cestovného.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa aj tento rok aktívne zapája do Európskeho týždňa mobility (ETM).  Od 16. do 22. septembra ponúkne cestujúcim v prímestskej autobusovej doprave výrazné zľavy.

Cestujúci tak počas ETM zaplatia u všetkých autobusových dopravcov PSK (SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty) len štvrtinu z ceny lístka. To znamená, že Prešovský kraj dá cestujúcim zľavu vo výške až 75 percent. Ide o doposiaľ najvyššiu zľavu z cestovného.

Občania, ktorí vymenia svoje osobné vozidlá za verejnú dopravu, zaplatia za cestovné len 25 percent z ceny jednosmerného cestovného lístka. Tri štvrtiny z ceny lístka ušetria. Zľavu, ktorú kraj ponúkne cestujúcim, uhradí zo svojho rozpočtu.

„Našou snahou je prispieť k zníženiu počtu osobných áut na cestách a zlepšiť tak kvalitu ovzdušia. Chceme ľuďom ukázať, že cestovanie autobusom do práce alebo do školy sa vyplatí. Pevne verím, že zľavy, ktoré počas Európskeho týždňa mobility v prímestskej autobusovej doprave kraj ponúkne, budú pre cestujúcich dostatočne motivujúce, aby nechali svoje autá doma. Nebuďme ľahostajní voči našej planéte a presadnime do verejnej hromadnej dopravy,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Sprievodnou akciou podujatia je získanie bezkontaktnej čipovej karty u všetkých dopravcov PSK počas celého septembra zadarmo. Cestujúci tak v priemere ušetrí šesť eur. Ďalšie financie usporí pri kúpe cestovného lístka, ktorý je s dopravnou čipovou kartou lacnejší.

Do aktivity sa zapájajú aj zamestnanci Úradu PSK, ktorí budú v ETM v rámci kampane Krajskej organizácie cestovného ruchu „Inak ako autom“ využívať nemotorové prostriedky a verejnú dopravu.

Európsky týždeň mobility sa tradične koná v tretí septembrový týždeň, jeho cieľom je motivovať jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, chodenie či cyklistika. PSK sa do celoslovenskej kampane ETM zapojil aj vlani. Cestujúcim garantoval lacnejšie cestovanie v prímestskej autobusovej doprave vo výške priemerne 45 percent.

V Prešove dňa 11. septembra 2019

Lea Heilová