Záujem o múzeá v kraji minulý rok vzrástol

Rekord návštevnosti zlomilo Ľubovnianske múzeum

Tlačová správa

Väčšina múzeí v Prešovskom kraji zaznamenala vlani vyššiu návštevnosť. Absolútnym lídrom zostáva Ľubovnianske múzeum, ktoré má za sebou najúspešnejší rok vo svojej vyše 60- ročnej histórii.

Pamiatky, expozície i výstavy v ôsmich múzeách a dvoch galériách v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja si vlani pozrelo vyše 380 tisíc ľudí. Je to o takmer 50 tisíc viac ako v roku 2015. Kým návštevnosť galérií zaostávala, väčšina múzeí sa tešila z vyššieho záujmu verejnosti.

Rekord vlani zlomilo Ľubovnianske múzeum. Jeho bránami prešlo 185 553 platiacich návštevníkov, čo je o vyše 42 tisíc ľudí a 30 percent viac ako v roku 2015. Samotný hrad videlo takmer 114 tisíc a múzeum ľudovej architektúry takmer 72 tisíc ľudí. Najväčšie zastúpenie majú pochopiteľne tuzemskí návštevníci (122 tisíc), nasledujú Poliaci (41 tisíc) a Česi (11 tisíc), ktorých prišlo o 64 % viac ako predvlani. Pod mimoriadne priaznivý rok sa podpísali nielen zaujímavé expozície, ale aj množstvo podujatí, ktorým dominovali hradné slávnosti, divadlo s pesničkami či koncerty pod holým nebom.

Ostatné múzeá v kraji evidovali nárast návštevníkov, aj keď s menšou štatistikou, od 10 až po 40%. Šarišské múzeum v Bardejove navštívilo 51 tisíc ľudí, teda o 3,5 tisíc viac ako predvlani. Počty návštevníkov stúpli aj v Múzeu v Kežmarku. Kým v roku 2015 bránami hradu prešlo približne 37 tisíc ľudí, v roku nasledujúcom to už bolo takmer 41,5 tisíc. Vihorlatské múzeum v Humennom si tiež môže na svoje konto pripísať lepšie čísla, v roku 2015 malo 29 tisíc, vlani už 32 tisíc návštevníkov. Vlastivedné múzeum v Hanušovciach navštívilo v sledovanom období takmer 13 tisíc ľudí a Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach do 10 tisíc návštevníkov. Vyšší záujem podľa štatistík zaevidovali aj v Podtatranskom múzeu v Poprade, ktoré je už druhý rok uzatvorené pre veľkú rekonštrukciu a funguje len expozícia v Spišskej Sobote. Tú videlo tri a pol tisíc turistov.

Nižšie čísla eviduje len Krajské múzeum v Prešove, ktoré sa v tomto roku zlučuje s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Kým v posledných rokoch počty jeho návštevníkov postupne rástli, vlani opäť mierne poklesli na 15,5 tisíc.

Návštevnosť sa znížila v oboch galériách v kraji. Kým predvlani Tatranská galéria v Poprade atakovala 18–tisícovú hranicu návštevnosti aj vďaka exkluzívnej výstave Salvatora Dalího, v minulom roku prilákala viac ako 15 tisíc milovníkov umenia. Prepad, z 18 tisíc na 13 tisíc návštevníkov, zaznamenala Šarišská galéria, ktorá ale musela v priebehu vlaňajška obmedziť svoju výstavnú činnosť pre rekonštrukčné práce.

Prešov 13. januára 2017

Daša Jeleňová