Unikátna výstava – Tatry v umení

Perla hôr strednej Európy v umení štyroch krajín

Tatranská galéria v Poprade ponúka výstavu Tatry v umení, ktorá ukazuje slovenské veľhory v najrôznejších podobách v minulosti až po súčasnosť. Ide o mimoriadny a doteraz najrozsiahlejší projekt galérie. Vystavených je totiž 300 diel od umelcov zo Slovenska, Poľska, Česka i Maďarska. Mnohé z nich sa dajú vidieť po prvýkrát.

Tatranská galéria so svojou zbierkou obrazov s motívom Vysokých Tatier poskytuje výnimočnú možnosť porovnávať zvládnutie tej istej a pritom náročnej témy rôznymi maliarskymi i grafickými technikami v rozpätí troch storočí.

„Výstavy s touto tematikou sme urobili viacero. No táto je unikátna v tom, že sa nám podarilo zozbierať diela zo zbierkových fondov 20-tich renomovaných slovenských galérií a múzeí a 40-tich inštitúcií z krajín V4 , pričom viaceré z nich neboli doteraz nikde vystavené. Je to jedna z najväčších výstav k jednej téme, aké sme tu kedy mali,“ uviedla riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková. Ako dodala, Tatry v umení mapujú zobrazenia našich veľhôr od konca 18. storočia po súčasné najmodernejšie trendy v umení. Medzi troma stovkami diel sa dajú obdivovať výtvarné počiny Ladislava Medňanského a Miloša Bazovského, ale aj českých autorov zvučných mien – Jána Hálu či Antonína Hudečka. Pestré je aj žánrové zastúpenie, vidieť sa tu dajú kresba, maľba, grafika, plastika, ale aj iné médiá.

Výstava Tatry v umení sa pripravovala dva roky. Pripomínať ju bude pripravovaná rozsiahla monografia v piatich jazykových mutáciách, kde budú uvedené diela zo všetkých participujúcich krajín - Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Čerstvým príspevkom Tatranskej galérie k výstave je samostatná publikácia zostavená z vlastného zbierkového fondu. „V našom depozite sa nachádza približne 2 500 diel. Fakt, že takmer 600 umeleckých diel je venovaných výlučne Tatrám, predstavuje kolekciu, ktorá je svojím monotematickým zameraním výnimočná aj v celoeurópskom kultúrnom kontexte. Bola by škoda to opomenúť, “ dodala A. Ondrušeková.

Najväčšie slovenské veľhory ako inšpiráciu umelcov zo štyroch krajín môžu návštevníci Tatranskej galérie obdivovať do 29. januára. Potom už výstavu Tatry v umení čaká veľké turné. V máji zamieri do Čiech, na jeseň do Poľska a v budúcom roku sa cyklus výstav ukončí v Maďarsku.

V Prešove 9. januára 2017

Daša Jeleňová