Župné Vianoce s trhmi i bazárom

Úrad PSK sa zmenil na vianočné trhovisko

Tlačová správa

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja sa v stredu 6. decembra symbolicky rozsvietil vianočný stromček. Stalo sa tak v rámci tradičných vianočných trhov, ktoré sú prezentáciou zariadení poskytovateľov sociálnych služieb. Ich súčasťou bol aj tentoraz charitatívny bazár zamestnancov úradu na podporu ťažko skúšaných rodín.

Svoje prevažne vlastnoručne vyrobené výrobky v priestoroch úradu prešovskej župy ponúkli zariadenia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, ako aj neverejní poskytovatelia. Svoje výrobky tu vystavovalo 30 subjektov z rôznych kútov kraja.

„Je dôležité, nielen v čase adventu, všímať si jeden druhého a vnímať pocit spolupatričnosti ľudí. V tomto čase nik nesmie byť sám. O to viac by mali vzájomnú blízkosť pociťovať znevýhodnení, zdravím či osudom ťažko skúšaní ľudia. Určite aj vianočné trhy sú významným povzbudením pre klientov zariadení sociálnych služieb, ktorí svoje výrobky zhotovili s láskou a srdcom,“ uviedol po otvorení trhov predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Vystavovatelia ponúkli na obdiv i predaj rozmanité aranžmány, adventné vence, milé drobnosti, nápadité darčeky, poväčšine s témou Vianoc. „Výrobky, ktoré sa tu dali kúpiť za symbolické sumy, sú prevažne výsledkom pracovných terapií v zariadeniach sociálnych služieb. Práca s klientmi, pravidelné aktivity, zmysluplné napĺňanie pobytu v zariadeniach podporuje aj ich začlenenie do bežného života, do väčšinovej spoločnosti. Aj tieto trhy sú pre nich veľkou udalosťou,“ uviedla vedúca sociálneho odboru PSK Margita Poptrajanovski.

Súčasťou predajnej výstavy bol aj vianočný bazár zamestnancov úradu PSK, ktorí darovali zo svojich domácností viaceré nepotrebné, no užitočné predmety. Vyzbieraná suma z predaja vo výške takmer 330 eur opäť putovala na dobrú vec, na nákup trampolíny pre deti z Občianskeho združenia MyMamy, ktoré sa venuje obetiam domáceho násilia.

Peniaze zo zbierky už pomáhali dvakrát – predvlani jednej prešovskej rodine s invalidnou dôchodkyňou a zdravotne postihnutým synovcom, minulý rok viacerým ľuďom v núdzi, ktorí mohli mať takto o čosi krajšie Vianoce.

Prešov 6. decembra 2017

Daša Jeleňová