Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

P. Chudík nesúhlasí s analýzou ministerstva financií

Obchvat Prešova je nevyhnutný

Tlačová správa

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík na tlačovej besede 13. februára obhajoval výstavbu juhozápadného obchvatu mesta Prešov. Reagoval tak na analýzu ministerstva financií, podľa ktorej je plánovaný diaľničný úsek predražený. Navrhované nové trasovanie obchvatu je podľa župana neprípustné, pretože oddiali riešenie kritickej dopravnej situácie v krajskom meste o niekoľko rokov.

Spochybňovanie výstavby obchvatu považuje predseda PSK Peter Chudík za hazard. Čísla analytikov sú podľa neho skreslené a celý rozruch okolo obchvatu zbytočný.

„Títo analytici majú bohužiaľ len nejaké právo a nemajú žiadnu zodpovednosť. Som toho názoru, že je to veľmi zvláštne, že tento návrh analytici nekonzultovali s odborníkmi na cestnú dopravu. Ich výstupy sú čarbanie prstom na mape,“ uviedol P. Chudík.

Podľa analýzy ministerstva financií by sa mal stavať len južný obchvat a štvorprúdová cesta I/68 cez krajské mesto Prešov. A to aj napriek tomu, že pozemky na obchvat D1 mesta Prešov sú vykúpené a je vysúťažená stavebná firma.

„Keby sme zastavili výstavbu D1 západ – juh a išli variantom ministerstva, je to stopka pre mesto Prešov minimálne na 10 rokov,“ uviedol Chudík. Župan má vážne výhrady aj k finančným prepočtom nákladov výstavby. Vysúťažený juhozápadný obchvat spolu s rýchlostnou cestou má stáť takmer 900 miliónov eur, náklady pri východnom obchvate spolu so štvorprúdovou cestou sa odhadujú na 430 miliónov eur. Je to však len naokolo lacnejšie riešenie. „K cene juhozápadného obchvatu je potrebné zarátať okrem ôsmich kilometrov ďalších 11 km ciest a vetiev postavených v meste Prešov. Cena za kilometer klesne zo 45 na 18,5 milióna a je lacnejšia ako v súčasnosti stavané obchvaty,“dodal Chudík.

Stanovisko župana na tlačovej besede podporila aj primátorka Prešova Andrea Turčanová. Podľa jej slov na diaľnicu D1 Prešovčania čakajú už desiatky rokov. Alternatívne riešenie v podobe východného obchvatu navrhované ministerstvom financií považuje za nereálne. „Veď tam ani len čiary v mapách nie sú. Treba zmeniť územné plány, treba všetko nakresliť, vykúpiť pozemky. Takto sa vrátime na východe Slovenska do bodu nula,“ uviedla primátorka. V prospech juhozápadného obchvatu hovorí aj fakt, že na jeho výstavbu je už všetko pripravené. „Máme posledné programovacie obdobie. Pýtam sa, z akých peňazí sa postaví východný obchvat Prešova? Myslím si, že môžem hovoriť za všetkých Prešovčanov, keď poviem, že trpezlivosť nám už došla,“ povedala Turčanová.

K téme prešovského obchvatu zaujal stanovisko už aj minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Ten v pondelok na tlačovej besede v Bratislave potvrdil, že neexistujú relevantné dôvody, pre ktoré by sa celý projekt mal odložiť. „Chcem sa zodpovedne postaviť ku kritickej dopravnej situácii v Prešove a súčasne chrániť verejné financie. Proces prípravy Prešov, západ – Prešov, juh trval približne osem rokov a do prípravy sa už investovalo takmer 50 miliónov eur. Východnému obchvatu, ktorý navrhuje tím ministerstva financií chýba kompletná príprava, potrebné povolenia, vrátane výkupu pozemkov. Je vysoko pravdepodobné, že príprava východného obchvatu by trvala rovnaký čas a napokon aj rovnaké peniaze.“

Podľa najnovších informácií projekt juhozápadného obchvatu Prešova spolu s rýchlostnou cestou R4 by sa mal stavať podľa pôvodných plánov. Vyplýva to z dnešného stretnutia ministrov dopravy i financií so županom Prešovského kraja. Jedinou otázkou zostáva možné zlacnenie výstavby, ktoré si ale vyžiada rokovania s dodávateľmi.

***

V Prešove 14. februára 2017

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
dasa.jelenova@vucpo.sk
tel: 051/7081 135
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 14.02.2017 / Aktualizované: 14.02.2017 HoreTlačiť