Nominujte osobnosti Prešovského kraja

Cena PSK: návrhy do 30. septembra

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj v tomto roku už po 14-ty raz ocení významné osobnosti či kolektívy regiónu. Návrhy na udelenie Ceny Prešovského samosprávneho kraja možno podať do 30. septembra.

V nominácii je potrebné uviesť meno navrhovaného laureáta a krátke zdôvodnenie, prečo by navrhovaný človek alebo inštitúcia mali byť ocenení a poslať to na adresu Úrad PSK, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov. Návrhy môže predložiť ktorýkoľvek občan.

Cena PSK je verejným ocenením jednotlivcov i kolektívov za dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj kraja a významné zásluhy vo všetkých oblastiach spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho života. Cena predsedu PSK je ocenením osobností a inštitúcií, ktoré prispeli k oživeniu ekonomiky, propagácii regiónu, dosiahli mimoriadne úspechy alebo pomohli pri záchrane ľudského života či materiálnych hodnôt.

Myšlienka oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria napríklad prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, horolezec Peter Šperka, in memoriam, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, folklórny súbor Šarišan, lyžiar Adam Žampa, Ľubovnianska nemocnica či partnerský Pardubický kraj. Vlani si najvyššie ocenenie krajskej samosprávy prevzali olympionici Ladislav a Peter Škantárovci, paralympijský víťaz Samuel Andrejčík a Gréckokatolícka charita v Prešove.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík svoju cenu minulý rok udelil interpretke ľudových piesní Monike Kandráčovej, profesorovi René Matlovičovi a spoločnosti 4 SPORT. Ceny predsedu PSK si v minulosti prevzali napríklad Hokejový klub Poprad, hádzanársky klub Tatran Prešov, herecký manželský pár - Jožo a Kveta Stražanovci, speváčky Mária Mačošková a Anna Servická, akademický maliar Juraj Kresil a Andrej Smolák, lekári Ján Kľoc a Ján Kmec, tatranský chatár Peter Petras či Knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove.

Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za rok 2017 budú už tradične odovzdané v závere roka v rámci slávnostného galaprogramu v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

V Prešove 25. júla 2017

Daša Jeleňová