Letecká linka z Krakova do Lúrd má pomôcť nielen pútnickému turizmu

Nový rozmer spolupráce PSK a regiónu Horné Pyreneje

Tlačová správa

Nové možnosti pre cestovný ruch a osobitne pre duchovný turizmus má priniesť od marca nové letecké spojenie medzi poľským Krakovom a francúzskymi Lurdami. Verejnosti túto novinku prestavili v Prešove v piatok 27. januára zástupcovia partnerských regiónov - departmentu Horné Pyreneje a Prešovského samosprávneho kraja.

Prešovský kraj a región Horné Pyreneje spája nielen bohatá história, sakrálne pamiatky, ale aj dlhotrvajúca spolupráca. Tá začala ešte v roku 2003, oficiálna zmluva bola podpísaná o dva roky neskôr. „Je to jedna z prvých dohôd, ktoré kraj podpísal a ktorá sa realizovala aj v praxi. Zistili sme, že máme veľa spoločného, preto sme hľadali spôsob, ako mať k sebe ešte bližšie,“ uviedol predseda PSK Peter Chudík. Pôvodne sa uvažovalo o otvorení linky medzi mestami Lurdy a Poprad. Ekonomické dôvody napokon viac hovorili v prospech Krakova. „Krakov je blízko, z Prešova dve a pol hodiny jazdy autom. Som rád, že sa nám to podarilo a že linka spojí obyvateľov prešovského regiónu a departmentu Horné Pyreneje s mestom Lurdy, ktoré sú centrom katolíckych pútí i turizmu. Pevne verím, že ju ľudia budú využívať,“ poznamenal Chudík a dodal, že kraj zintenzívni vlastnú prezentáciu a bude sa snažiť prilákať aj francúzskych turistov na Slovensko, ktoré má tiež čo ponúknuť.

Primátorka mesta Lurdy Josette Bourdeu má obdobné odhodlanie. Zvýšiť návštevnosť tohto mariánskeho miesta, pritiahnuť novú klientelu turistov a pútnikov- katolíckych i nekatolíckych, ktorí doteraz do Lúrd nezavítali. „Naším zámerom je rovnako novou linkou uľahčiť cestu aj tým, ktorí k nám doteraz museli cestovať takmer dva dni. Komfort sa o poznanie zvýši,“ uviedla. Podľa primátorky už dávno nie sú Lurdy len pútnickým miestom. Nové možnosti sa tu vytvárajú pre výlety do okolia, šport, relaxačné pobyty a mnohé iné atraktivity. „Chceme turistom ukázať, že Lurdy nie sú len Jaskyňa zjavenia, bazilika a svätyňa, ale mesto na podhorí Pyrenejí. Nádherné scenérie sa otvárajú už 40 minút jazdy od mesta,“ dodala Bourdeu.

Výkonný riaditeľ medzinárodného letiska Tarbes - Lourdes- Pyrenees Bertrand Bilger konkretizoval, že letovými dňami budú štvrtok a nedeľa. Vo štvrtok sa bude lietať v podvečerných a v nedeľu v ranných hodinách. Let potrvá zruba dve a pol hodiny. K dispozícii ku každému príletu bude kyvadlová doprava do Lúrd, ktoré sú od letiska vzdialené zhruba 10 kilometrov. Spojenie, ktoré zavádza letecká spoločnosť Ryanair,má fungovať od 27. marca.

V Prešove 30. januára 2017

Daša Jeleňová