Známy i neznámy Andy Warhol – človek odnikadiaľ

A. Warhol - kráľ pop-artu v Oravskej galérii

Kultúra

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach skoncipovalo originálnu výstavu o pôvode a umeleckom vývoji kráľa pop-artu. Vernisážou ju 7. septembra otvoria v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Výstavu budú tvoriť tri podtémy. Prvou je téma o pôvode Andyho rodičov Júlie a Andreja Varcholovcov, ktorí pochádzali z dedinky Miková neďaleko Medzilaboriec. Artefakty súvisia s matkou Andyho Warhola, Júliou a Andyho súkromným životom. Atmosféru dotvárajú fotografie mikovského cintorína od Ruda Prekopa i krátke video zo súčasnej podoby Mikovej.

Pop-artové rané obdobie tvorby Andyho Warhola bude prezentované kolorovaným portfóliom „In The Bottom Of My Garden“, ktoré tvorí jedno z dôležitých období, kde je najciteľnejší vplyv výtvarného prejavu matky umelca, doplnené o diela so sakrálnou tematikou.

Na túto expozíciu bude nadväzovať ďalšia: „V Andyho FACTORY“, ktorá bude prezentovať autentické fotografie Billyho Namea a videodokument zo „Silver Factory“.

Tretím veľkým tematickým okruhom bude prezentácia portrétov významných osobností umenia, kultúry, histórie, politiky i športu.

Výstava s názvom Známy i neznámy Andy Warhol – človek odnikadiaľ vznikla pod kurátorskou taktovkou Carmen Cilipovej a Michala Bycka. V Oravskej galérii bude k videniu od 7. septembra do 19. novembra.

5. september 2017
MMUAW v Medzilaborciach