Výstava o Warholovi sa vracia z Rumunska

Artefakty zakladateľa pop-artu Andyho Warhola zo zbierok medzilaboreckého múzea obdivovali už aj v Rumunsku.

Tlačová správa

Z Bukurešti sa práve v tieto dni vracia výstava s názvom Andy Warhol a Slovensko, ktorá bola rumunskej verejnosti prístupná od 7. decembra minulého roku. Expozíciu nainštalovanú v reprezentačných priestoroch Národného divadla v hlavnom meste krajiny videlo viac ako 4 300 návštevníkov.Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) výstavu realizovalo v spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Rumunsku. Vernisáže sa zúčastnilo viac ako 100 hostí, pozvanie prijali veľvyslanci a predstavitelia rumunského kultúrneho života. S príhovormi vystúpili generálny riaditeľ divadla Ion Caramitru, veľvyslanec SR v Rumunsku Ján Gábor a riaditeľka Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach Ľudmila Štecová.

MMUAW je historicky prvé svojho druhu na svete venované osobnosti kráľa pop-artu. Vlani oslávilo 25. výročie od svojho založenia. V zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského kraja funguje od roku 2002.

Dnes je múzeum nadregionálnou inštitúciou múzejno-galerijného typu, zaoberajúcou sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola. Múzeum v rámci svojich stálych expozícií vystavuje takmer 200 originálov diel tohto slávneho umelca, ktoré pochádzajú z vlastných zbierok i zo zbierok súkromných zberateľov. Sú medzi nimi serigrafie Campbellovych polievok z roku 1969 i preslávené portréty známych osobností, napríklad lídra skupiny Rolling Stones Micka Jaggera či Marilyn Monroe. Súčasťou expozície sú aj autentické materiály a rekvizity, ktoré svedčia o jeho rusínskom pôvode. Práve pred pár dňami, 22. Februára, si múzeum v Medzilaborciach pripomenulo 30 rokov od úmrtia Andyho Warhola.

V Prešove 6. marca 2017

Daša Jeleňová