V múzeách a galériách sa bude ponocovať

Ohňová show, strašidelné prehliadky i praveký archeofestival

Banner Noc múzeí a galérií 2017 - sobota 20. máj

V Krajskom múzeu v Prešove štartuje populárne podujatie o 14-tej hodine tvorbou plagátu Noc múzea 500 autormi a fotografovaním sa v ráme. Pre milovníkov umenia a kultúry je pripravená škola tanca, spevu i ukážky hry na originálne hudobné nástroje. Istú dávku tajomnosti zaručuje aj archeologické pátranie po poklade Františka Rákociho či strašidelné večerné prehliadky expozícií vrátane suterénov. Zábavu sľubuje rovnako módna prehliadka z čias dávno minulých i rockový koncert kapiel Posledné decembrové dniDuben v Pešti, ktorý uzatvára sobotňajší program o 22.00 hodine.

Špeciálne ladený je tento deň aj vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Ten sa ponorí nielen do nedávnej histórie šľachticov a šľachtičien, ale dokonca do staršej doby kamennej. V archeoparku sa bude opravovať stan z kožušín, štiepať kameň, rozkladať oheň, piecť zajac v jame či opracovávať drevo kamenným nožom za zvukov pravekej hudby. O pár storočí ďalej sa posunie v čase tamojší kaštieľ. V talóne sú komentované prehliadky Medzianskeho hrádku, koncert vážnej hudby, rozprávanie o rode Dessewffy i hľadanie pokladu rytiera Johanesa. Ponocovanie sa tu končí o 22.30 hodine.

Podtatranské múzeum, ktoré je momentálne v rekonštrukcii, pripravilo program v pobočke v Spišskej Sobote. Noc múzeí sa tu stretla s otvorením letnej sezóny a pre širokú verejnosť je tu nachystaných niekoľko netradičných spojení histórie a súčasnosti. Lákadlom je nepochybne výstava legendárnych modelov novodobej hračky Lego, ale i tatranský Omnibus, architektonické dominanty európskych a svetových miest či vláčik pre najmenších. Súčasťou tohto dňa budú aj moderované prehliadky expozícií múzea a historického námestia Spišskej Soboty.

Svoje brány v neskorých nočných hodinách v sobotu otvorí aj Ľubovnianske múzeum. Jeden z najnavštevovanejších hradov kraja tentoraz stavil na zážitkovom príbehu uhorskej rodiny Raiszovcov, ktorá žila na hradnom panstve od roku 1825 do roku 1880. Vstupy začínajú o 21.00 a končia o 21.45 h. Dve hodiny pred polnocou odštartuje nočná ohňová show v podaní skupiny historického šermu Bojník.

Návštevníci môžu počas soboty zvlášť obdivovať aj Kežmarský hrad. Okrem stálych expozícií dokumentujúcich vývoj Kežmarku a okolia od najstarších čias po súčasnosť, unikátnej prehliadky automobilových veteránov v areáli hradu, je tu pre záujemcov pripravená o 18.00 h špeciálna lahôdka – prednáška o tajomstvách hrobiek čínskych cisárov. Súčasťou dňa sú aj nočné prehliadky hradu.

Aj napriek rozsiahlej rekonštrukcii sa ponocovať bude aj v Šarišskej galérii v Prešove. Podujatie otvára o 16-tej hodine divadelné predstavenie pre najmenších a pokračuje zaujímavým interaktívnym programom. Na výber sú ukážky reštaurátorských prác, kurátorské sprievody a prehliadky aktuálnych výstav, workshopy, premietanie cestovateľských fotografií i animovaného filmu. Organizátori plánujú záver aktivít o 22.00 hodine.

Ani Tatranská galéria v Poprade nezabudla na tento deň. Okrem výstav na návštevníkov čakajú od 10-tej hodiny dopoludnia tvorivé dielne v spontánnej a skupinovej maľbe, kolážach či voľnej kresbe. Zábavu sľubuje aj obrázkové Človečko, skladanie Maxipuzzle a súperenie v Maxipexese. Tak ako po iné roky program uzatvára divadelné predstavenie, ktoré končí o 21.00 h.

Celoeurópsky sviatok, aj keď v odlišných termínoch, si pripomenie aj Šarišské múzeum v Bardejove. Nočné podujatie odštartuje už v piatok 19. mája večernou prehliadkou expozície ikon s lektorským výkladom o 18-tej hodine. Pripravené sú aj ukážky z priebehu reštaurátorských prác. V nedeľu 21. mája k tomu pribudnú aj tvorivé dielne, v ktorých si návštevníci budú môcť na vlastnej koži vyskúšať hrnčiarske remeslo.

Najbližšia nedeľa bude výnimočná aj vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Renesančný kaštieľ ponúkne impozantné historické a sakrálne expozície, výstavy i vystúpenie mužskej speváckej skupiny Rusinija. V skanzene môžu zaujať najmä ukážky tradičných remesiel a jazda na koňoch. Program doplní pravoslávna bohoslužba v kostolíku sv. Michala Archanjela a v poradí už 4. ročník rusínskeho festivalu, na ktorom sa predstavia folklórne súbory z celého regiónu.

Múzeá a galérie organizujú mimoriadne programy v mesiaci máj už po 13-ty krát. Hlavným cieľom podujatia je netradičnou formou priblížiť činnosť múzeí a galérií širokej verejnosti, odhaliť tajomstvá práce, ktoré sú ukryté pred zrakmi návštevníkov a prispieť tak k pochopeniu významu týchto inštitúcií pri ochrane kultúrneho dedičstva. S myšlienkou spájať všetky múzeá a galérie v Európe raz do roka – v jeden deň, v jednu noc – prišlo francúzske ministerstvo kultúry pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktoré si pripomíname 18. mája.

Podrobný program Noci múzeí a galérií v Prešovskom samosprávnom kraji nájdu záujemcovia na webových stránkach zapojených inštitúcií, na www.po-kraj.sk alebo na facebooku.

Prešov 17. mája 2017

Daša Jeleňová