Tatranská galéria v Poprade

Pieseň duše – ruská realistická maľba

Kultúra

Výstava ruských realistických maliarov pod názvom Pieseň duše je výberom originálnych diel zo zbierkového fondu Galérie výtvarného umenia v Ostrave (GVUO). Táto galéria budovala svoj fond od 30ytch rokov minulého storočia. V Poprade predstaví to najlepšie čo sa z ruskej tvorby prelomu 19. a 20. storočia nachádza v zbierke GVUO. Sú to predovšetkým umelci členovia Združenia putovných výstav ruskej umeleckej spoločnosti vo svete známej pod pojmom Peredvižnici.

Vznik tohto združenia bol reakciou na „mŕtve umenie“, produkované na petrohradskej Akadémii výtvarného umenia, zameraný proti klasicizmu. V roku 1863 sa štrnásť absolventov Akadémie vzbúrilo a odišli z Akadémie, založili tzv. Petrohradské združenie na čele ktorého stál realistický maliar I.N.Kramskoj. V Moskve sa vytvorilo druhé umelecké centrum pod vedením G.G.Mjasojedova a v roku 1870 sa obe skupiny spojili do Združenia putovných umeleckých výstav, vytvorili svoje stanovy a prvým čelným predstaviteľom peredvižnikov sa stal I. N. Kramskoj. Ďalšími členmi boli V. G. Perov, I. I. Šiškin, I. J. Repin, V. V. Vereščagin, I. I. Levitan, V. A. Serov. Zamerali sa na zachytenie sociálne a spoločensky nižšie postavených ľudí. Chceli predstaviť život prostého ruského človeka s jeho radosťami i starosťami a ich diela sa vyznačovali silným národným cítením.

Diela peredvižnikov zobrazovali život roľníkov, nevoľníkov, ale aj žánrovú krajinomaľbu, portréty, historické udalosti, no predovšetkým chceli dať možnosť nahliadnuť divákovi do prostej ruskej duše a poukázať na jej čistotu a šľachetnosť. Toto ich hlavné posolstvo sa nachádza aj v názve výstavy (Pieseň duše).

Jedným z najvýznamnejších predstaviteľov združenia bol I. J. Repin, jeho diela zobrazovali život ľudu a významné historické obdobie Ruska: Krížová procesia v Kurskej gubernii, Ivan Hrozný a jeho syn Ivan 16.november 1581, Záporožskí kozáci píšu list tureckému sultánovi, Burlaci na Volge a iné.

Zámer "priniesť umenie k ľuďom" inšpirovalo združenie usporiadať v rokoch 18711923 takmer päťdesiat výstav nielen v Moskve a Petrohrade ale i na periférii v Kyjeve, Charkove, Kazani, Rige či v Odese. Rok 1923, kedy sa uskutočnila posledná výstava, je považovaná za rok, v ktorom združenie zaniklo.

Výstavu 44 originálov dopĺňa kvalitná výstava reprodukcií diel 19.storočia z múzea Abramcevo. Abramcevo je ruská dedinská farma nachádzajúca sa v blízkosti Moskvy. Práve tu založila v 19. storočí skupina ruských maliarov, spisovateľov akýsi umelecký kruh. Abramcevo je tak spájané s rozvojom kultúrneho života v Rusku. Umelci osadu skrášľovali a zakladali dielne na výrobu keramiky, nábytku či hodvábu. Pôsobili tu také postavy ako maliari Vasnecov, Vrubeľ či Serov, sochár Antokolský, mnohí z nich boli peredvižnici. V roku 1919 bolo zriadené v Abramcevu múzeum, ktoré mimo iného prezentuje tvorbu umelcov, ktorí tu žili. Iľja Repin v jednom zo súkromných listov nazval Abramcevo najlepšou chatou na svete: oddych a práca, kde „inšpirácia je vlastne odmenou za námahu.“ Medzi výtvarníkmi, ktorí prichádzali do Abramceva s cieľom oddýchnuť si a načerpať inšpiráciu, boli Vasilij Polenov, Vasilij Surikov, Valentín Serov, Konstantin Korovin, Michail Nesterov. Práve oni preslávili ruské maliarske umenie a Abramcevo zohralo dôležitú úlohu v ich umeleckých osudoch.

V rámci otvorenia výstavného projektu bude pred vernisážou o 16.00 prednášať Svetlana Volkova - lektorka , vedúci výskumník múzea Abramcevo pri Moskve.

Nenechajte si ujsť túto výnimočnú príležitosť!

Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
Termín výstavy: 6.10. 2017 – 3.12. 2017
Kurátorská koncepcia: Jiří Jůza
Za účasti Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku