S jednotkami do múzeí!

Za dobré známky bezplatný vstup do múzeí a galérií

Kultúra

Záver školského roka môže byť pre čistých jednotkárov ešte radostnejší. Prešovský samosprávny kraj pripravil pre nich počas prvého júlového víkendu bezplatný vstup do múzeígalérií.

Najbližšiu sobotu a nedeľu 1. a 2. júla môžu najšikovnejší žiaci, ktorí ukončili školský rok so samými jednotkami, navštíviť kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK úplne zadarmo. Túto možnosť ponúka Vihorlatské múzeum v Humennom, Šarišské múzeum v Bardejove, Múzeum v Kežmarku, Krajské múzeum v Prešove (vrátane kaštieľa a archeoparku v Hanušovciach), Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Podtatranské múzeum v Poprade, Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni a rovnako aj Tatranská galéria v Poprade a Šarišská galéria v Prešove.

Podmienkou pre voľný vstup do expozícií a na výstavy múzea či galérie je preukázať sa aktuálnym koncoročným vysvedčením so samými jednotkami a rovnako aj akýmkoľvek preukazom totožnosti. Výsadu na bezplatnú návštevu kultúrnej inštitúcie získava so žiakom, študentom - jednotkárom aj jeden ďalší návštevník, ktorý úspešného žiaka sprevádza.

Múzeá a galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja navštívilo minulý rok viac ako 380 000 návštevníkov, o 50 000 viac ako v roku 2015. Tradične najnavštevovanejší je hrad a skanzen v Starej Ľubovni, ktorý minulý rok videlo vyše 185 000 turistov. Toto leto čakajú na návštevníkov dve obnovené pamiatky, ktoré uvidia už bez lešenia – zámok v Humennom a hrad v Kežmarku.

V Prešove 29. júna 2017

Daša Jeleňová