Koncert pre organ so stálicou Sisou Sklovskou

Adopcia organových píšťal má pomôcť zachrániť prešovský organ

Tlačová správa

Záchranu starobylého organa v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú podporiť viaceré benefičné koncerty. Jeden z nich sa v pondelok 4. septembra uskutočnil v sále historickej budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Hviezdou Koncertu pre organ bola Sisa Sklovská.

Slovenská diva svetového formátu Sisa Sklovská predviedla famózny výkon. V originálnom aranžmá zaspievala skladby Händela, Schuberta, Dvořáka a tiež známe muzikálové piesne z Jesus Christ Superstar, Jozef a jeho zázračný farebný plášť či Madam de Pompadour. Zazneli slovenské žalmy z Bojnej, biblické piesne, aj slávna Ave Maria. Hudobnými vstupmi prispela klaviristka Miriam Brandisová.

Koncert pre organ zorganizovali Občianske združenie Prešovská gotika, Prešovský samosprávny kraj, Farský úrad sv. Mikuláša v Prešove, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove a Mesto Prešov. Laitmotívom bola záchrana vzácneho organa a získanie peňazí na jeho náročnú rekonštrukciu. Jeho súčasťou bolo vyhlásenie finančnej zbierky a adopcie organových píšťal, ktoré si budú môcť za sponzorský príspevok donori adoptovať na diaľku. Ich mená budú zvečnené na píšťale darcov, ktorá bude reálnou funkčnou píšťalou umiestnenou v organe.

Prvými podporovateľmi tejto iniciatívy sa stali predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík a primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorí zároveň nad podujatím prezvali záštitu. „Je to aj záležitosť lokálpatriotizmu, vzťahu k histórii Prešova, jeho bohatej minulosti, aby sme myšlienku záchrany organa šírili ďalej. Verím, že sa zmobilizuje veľa dobrých ľudí a že sa podarí organ zrekonštruovať. Pomôžem, ako sa len bude dať,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík po prevzatí symbolickej organovej píšťaly.

Svätomikulášsky organ je považovaný za jeden z najvzácnejších na Slovensku. Ku koloritu Prešova a jeho dominanty – Konkatedrály sv. Mikuláša, patrí už viac ako tri storočia.

Päťdielny renesančno – ranobarokový organ pochádza z konca 17. storočia a je umiestnený v západnej časti kostola. Pozostáva zo 43 registrov umiestnených v troch skriniach. Má 3 480 píšťal a 20 zvonov. Trojmanuálový hrací stôl ovláda ventily pomocou pneumatickej traktúry. Vzhľadom na veľkosť nástroja bude oprava organa veľmi náročná nielen po ekonomickej, ale i technickej stránke, ktorá si vyžaduje odborný zásah organárov. Náklady na jeho rekonštrukciu sa odhadujú na viac ako 250 tisíc eur.

V Prešove 5. september 2017

Daša Jeleňová