Knižnice v kraji požičali vlani takmer 1,4 milióna kníh

Najviac čítajú dôchodcovia

Modernejšie služby, priestory i technika. No predovšetkým viac výpožičiek, detských čitateľov i nových kníh. Pre regionálne knižnice v kraji bol vlaňajší rok mimoriadne úspešný.

Sedem regionálnych knižníc, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, navštívilo v minulom roku viac ako 472 tisíc návštevníkov. Rebríček vedie Prešov (155 tisíc), nasledujú Poprad (106 tisíc), Stará Ľubovňa (51 tisíc), Vranov nad Topľou (45 tisíc), Bardejov (44 tisíc), Humenné (41 tisíc) a Svidník (30 tisíc).

Smerom nahor podskočili počty registrovaných používateľov. Je ich takmer 40 tisíc, z toho vyše 14 tisíc detských čitateľov, ktorí si vlani požičali aj viac kníh či iných periodík. Samotných výpožičiek bolo totiž o 80 tisíc viac a sumárne tak prekročili hranicu 1,4 milióna. Podľa vekových kategórií medzi najaktívnejších čitateľov patria jednoznačne dôchodcovia. Tí si v minulom roku priemerne vypožičali takmer 950 kníh. Nasledujú dospelí čitatelia, ktorí siahli po 630-ich tituloch a deti, pri ktorých knihovníci narátali v priemere 270 výpožičiek. Najmenej, 155 kníh a dokumentov, pripadá na študentov. Zaujímavosťou je, že knižnice v kraji evidujú viacero čitateľov nad 90 rokov. Najstarším je takmer 100-ročný Prešovčan, ktorý pravidelne navštevuje tamojšiu Knižnicu P. O. Hviezdoslava.

Knižnice vlani zaznamenali prírastky v knižničných fondoch. Nakúpilo sa takmer 24 tisíc kníh a rôznych dokumentov, čo je oproti roku 2015 o takmer 6 tisíc viac. Umožnila to mimoriadna dotácia 100 tisíc eur, ktorú na nákup kníh poskytol samosprávny kraj. Medzi najžiadanejšie tituly u dospelých čitateľov sa zaradili Krv nie je voda od D. Dána, Vône života od T. Keleovej-Vasilkovej či Láska a česť od J. Pohronskej. U detí je stále obľúbená séria kníh Dobrodružstvá rušňa Tomáša, Heidi a jej príbehy, ale aj nestarnúci Krtko od českého autora Z. Millera. Školopovinné deti čítajú knižky z edície Klub záhad, Prípad pre teba, ale aj populárno - náučné knihy Hrôzostrašná história, Príšerná veda a Hrozný zemepis. Najnovším hitom sú príručky a blokopédie zamerané na lego stavebnice a návody. Zo všetkých detských spisovateľov vedú G. Futová a Z. Šulejová.

Regionálne knižnice v predchádzajúcom roku nezaháľali ani pri organizovaní vlastných podujatí, pre svojich návštevníkov pripravili takmer 1 250 akcií, z ktorých viaceré zaznamenali mimoriadny ohlas. Knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove sa podpísala pod tradičný festival Prešov číta rád či novinku Live chat pre verejnosť. Okresná knižnica D. Gutgesela v Bardejove organizovala znova obľúbené Večery s turistikou, ktoré sa konajú nepretržite už 10 rokov. Ľubovnianska knižnica pokračovala o.i. v úspešnom neformálnom vzdelávacom cykle Večerná univerzita moderného Ľubovňana, Vihorlatská knižnica v Humennom usporiadala veľký čitateľský maratón, Podtatranská knižnica v Poprade druhý ročník projektu S knihou ma baví svet a Podduklianska knižnica vo Svidníku sa venovala mladším čitateľom v rámci podujatia Leto s knihou. Zaujímavými aktivitami sa môže pochváliť aj Hornozemplínska knižnica vo Vranove na Topľou, verejnosť vlani zaujala novozriadená Staničná knižnica a počas leta Knižnica na kúpalisku.

Knižnice v Prešovskom v kraji si vlani polepšili aj v technickom zázemí. Mnohé majú za sebou modernizácie priestorov, viaceré rekonštrukcie i obnovu vybavenia. Okrem novej techniky si vylepšili on-line služby a zaviedli tiež ochranu a identifikáciu knižného fondu tzv. RFID systémom.

Prešov 3. januára 2017

Daša Jeleňová