Knižnica v Bardejove s vynovenou prístavbou

Kraj do objektu knižnice zainvestoval vyše 110 tisíc eur

Kultúra

Havarijný stav v prístavbe Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove je už minulosťou. Za necelých desať mesiacov bol objekt s narušenou statikou zabezpečený a nanovo zrekonštruovaný. Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľ inštitúcie tu zainvestoval viac ako 110 tisíc eur. Zrenovované priestory slávnostne otvorili v stredu 23. augusta.

Prístavba knižnice D. Gutgesela bola v minulosti účelovou stavbou bývalých technických služieb a slúžila ako garáže. Prestavba objektu na knižnicu si vtedy vyžiadala výstavbu ďalšieho podlažia s novou strechou. Po 20-tich rokoch sa na budove začali prejavovať statické poruchy. „Problémy s prístavbou sa naplno ukázali na jeseň minulého roku. Narušená statika objektu spôsobila značné množstvo trhlín v murive, deformáciu krovu, stavba začala sadať, čo ohrozovalo prevádzku oddelení knižnice,“ uviedla riaditeľka Ľudmila Jászayová.

Zriaďovateľ inštitúcie, Prešovský samosprávny kraj, na havarijný stav zareagoval vyčlenením finančných prostriedkov zo svojho rozpočtu. Na vypracovanie statického posudku a projektovej dokumentácie išlo 11 400 eur, ďalších 85 000 eur na samotné stavebné práce. Investičné prostriedky boli použité predovšetkým na spevnenie základov, injektáž budovy, statické zabezpečenie stropu, opravy krovu, podlahy, trhlín v murive, ale i viaceré interiérové a terénne úpravy.

Okrem odstránenia statickej poruchy prístavba knižnice prešla aj ďalšou obnovou za takmer 14 tisíc eur. „V rámci údržby sa podarilo vymeniť okná, svietidlá, poškodenú podlahovú krytinu a celkovo zútulniť predovšetkým oddelenie náučnej literatúry. Osobitnú radosť máme aj z nového zariadenia čitárne,“ povedala riaditeľka knižnice. Ako dodala, rekonštrukcia objektu nijako vážnejšie neobmedzila čitateľov. Navyše pôvodný termín odovzdania stavby bol 30. september, no práce sa podarilo ukončiť o čosi skôr. Dobrou správou je, že aj vďaka zriaďovateľovi vynovená prístavba knižnice už bude slúžiť svojmu účelu,“dodala riaditeľka Ľ. Jászyová.

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove eviduje viac ako 5 500 registrovaných čitateľov, ktorým vypožičia vyše 200 000 dokumentov. Ročne jej služby využije viac ako 44 000 používateľov, čo predstavuje 18 percent obyvateľov. Služby zabezpečuje na štyroch oddeleniach, v čitárni, študovni a dvoch pobočkách na VII. Základnej škole na sídlisku Vinbarg a v Bardejovských Kúpeľoch. Spolu 16 zamestnancov ročne zorganizuje 400 podujatí, na ktorých sa zúčastňuje 7 500 návštevníkov. Knižnica ročne hospodári s rozpočtom okolo 300 000 eur, pričom 250 000 eur poskytuje zriaďovateľ – Prešovský samosprávny kraj.

V Prešove 23. augusta 2017

Daša Jeleňová