V materských školách pribudnú chýbajúce miesta

Do kraja smeruje 16 miliónov eur

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj prijal 59 projektových zámerov na zvýšenie kapacity a zlepšenie infraštruktúry materských škôl. Z celkového balíka takmer 80 miliónov eur Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyčlenilo pre škôlky v kraji takmer 16 miliónov eur.

Vo výzve zameranej na zvýšenie kapacít materských škôl bol stanovený termín predkladania projektových zámerov na 19. január tohto roka. Ministerstvo spolu prijalo 272 projektových zámerov, najviac ich prišlo za Prešovský kraj. Na sprostredkovateľský orgán Prešovského samosprávneho kraja bolo doručených 59 projektových zámerov, čo svedčí o mimoriadnom záujme zo strany žiadateľov. Sú medzi nimi zriaďovatelia materských škôl – obce, mimovládne organizácie, neziskové organizácie, okresné úrady, subjekty zo súkromného sektora, cirkev a náboženské spoločnosti, “špecifikoval vedúci SO pre IROP za Prešovský samosprávny kraj Rudolf Žiak.

Ako dodal, spustenie eurofondovej výzvy na zvýšenie kapacít infraštruktúry materských škôl reaguje na akútny nedostatok miest v škôlkach. Ide o výzvu z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorú ministerstvo vyhlásilo začiatkom novembra minulého roka. V škôlkach po celej krajine by mali pribudnú tisíce nových miest. Žiadatelia, ktorí preukážu skutočnú potrebu rozšírenia kapacity škôlok, môžu prostriedky využiť na výstavbu nových objektov materských škôl, rozširovanie kapacít existujúcich objektov, stavebno-technické úpravy objektov a areálu, obstaranie materiálno-technického vybavenia a zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov.

„Novinkou Integrovaného regionálneho operačného programu v rámci prioritnej osi 2 je zavedenie tzv. dvojkolového systému. V prvom kole predkladajú žiadatelia projektové zámery. Nie je potrebné mať hotové nákladné projektové dokumentácie ani disponovať stavebnými povoleniami. Ak predložené projektové zámery spĺňajú všetky požiadavky, na základe posúdenia je vyhotovená pozitívna hodnotiaca správa. Až v druhom kole sa predkladajú žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“uviedol Žiak.

Výzva na predkladanie žiadosti o nenávratné finančné prostriedky je vyhlásená ako otvorená. Na projekty rozšírenia kapacít materských škôl v kraji je vyčlenených spolu 15,973 milióna eur(bez krajského mesta Prešov). Prvý termín na predkladanie žiadostí je stanovený do 31.3.2017. V prípade nevyčerpania alokácie sa plánuje ďalší termín, ktorý je stanovený na 30.6.2017.

Bližšie informácie sú k dispozícii na webovom sídle PSK: https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/vyzvy-granty/vyzvy-irop/vyzvy-predkladanie-projektovych-zamerov/unknown.html

V Prešove 3. februára 2017

Daša Jeleňová