Hospodárenie kraja s prebytkom i novými investíciami

Viac peňazí do ciest, vzdelávania, sociálnych služieb i kultúry

Tlačová správa

Prebytok 9 miliónov eur. Taká je bilancia záverečného účtu Prešovského samosprávneho kraja za minulý rok, ktorý na rokovaní 22. mája schválilo krajské zastupiteľstvo. Poslanci zároveň rozhodli o použití prebytku hospodárenia, výške rezervného fondu i nových investičných akciách. Kapitálové výdavky pre tento rok sa zvyšujú na takmer 63 miliónov eur.

Kraj vlani hospodáril s príjmami vo výške viac ako 188,4 milióna eur a výdavkami 179,4 milióna eur. „Hospodárenie kraja dopadlo veľmi dobre. Podarilo sa nám prekročiť daňové i nedaňové príjmy, ako aj príjmy z grantov a transferov. Celkovo sme dosiahli prebytkový rozpočet viac ako 9 miliónov eur, po očistení finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a EÚ nám prebytok hospodárenia tvorí 6,8 miliónov eur. Do rezervného fondu na tento rok pôjde približne 24 miliónov eur, “ konštatovala vedúca odboru financií PSK Mária Holíková. Ako uviedla, dočerpaný nebol kapitálový rozpočet. „Dosiahol úroveň 44 miliónov eur, z toho bolo vyčerpaných 25 miliónov, čo sú zvyšné finančné prostriedky na použitie v roku 2017,“ povedala M. Holíková.

V roku 2016 kraj financoval vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 136 organizácií s právnou subjektivitou, 111 neverejných zriaďovateľov najmä v oblasti poskytovania sociálnej starostlivosti alebo tzv. neštátne subjekty v oblasti vzdelávania a služby vo vnútroštátnej autobusovej doprave. PSK je zakladateľom alebo spoluzakladateľom aj 17 právnických osôb, spoločností s ručením obmedzeným, neziskových organizácií a občianskych združení.

Súčasťou záverečného účtu za rok 2016 bola aj bilancia aktív a pasív. Celkový majetok PSK dosahuje výšku 265 miliónov eur, v porovnaní s minulým rokom došlo k jeho zvýšeniu o takmer 7 miliónov eur. Pozitívny vývoj samospráva zaznamenala aj v ďalších ukazovateľoch. „Čo sa týka záväzkov, tie vyplývajú predovšetkým z čerpania úverových zdrojov. Pohľadávky súvisia naopak s tým, že kraj je ústretový k miestnym samosprávam a vstupuje do kofinancovania ich akcií formou združených investícií. Žiadne extrémne pohľadávky neevidujeme,“ uviedla M. Holíková. Čo sa týka dlhu PSK, ten predstavuje čiastku 57,9 milióna eur, čo je zadlženie vo výške zhruba 31 % zo skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roku.

Rozpočet s novými investíciami

Priaznivá minuloročná bilancia kraja ovplyvnila aj aktuálnu podobu tohtoročného rozpočtu. V rámci jeho tretej zmeny bolo rozpísaných viac ako 20 miliónov eur, ktoré sa použijú prioritne na investičné akcie. Osobitnú kapitolu predstavujú zdroje z Európskej investičnej banky a grantové peniaze. „Od roku 2011 sa hovorí o tom, že PSK je najlepšie hospodáriacim krajom, ale nikdy to nebolo hmatateľnejšie, viditeľnejšie v praxi ako teraz. Záverečný účet a teraz aj aktuálna úprava rozpočtu ukazujú, že pripravujeme rozpočet pre všetkých obyvateľov kraja, pre všetky generácie. V tomto roku rozdeľujeme spolu už takmer 63 miliónov eur. Ide o najlepšie čísla, aké sme doteraz mali. Ak k tomu pripočítame európske fondy, Integrovaný regionálny operačný program či slovensko-poľskú spoluprácu, môžeme hovoriť o náraste do 90 miliónov eur, “ uviedol na rokovaní zastupiteľstva predseda PSK Peter Chudík. Ako dodal, všetky investície sú kryté rozpočtom a jediným rizikom je zdĺhavé verejné obstarávanie. „Vzniká tu paradoxne situácia, že máme financie, ale nevieme, či stihneme urobiť všetky tieto investície v tomto roku. Akceptujeme zákon, ale na druhej strane priznávame problémy so súťažením zákaziek, ktoré nám často komplikujú a predlžujú samotnú realizáciu,“ povedal P. Chudík.

Podľa upraveného kapitálového rozpočtu do kultúry pôjde 4,7 milióna eur, do oblasti sociálneho zabezpečenia takmer 5,5 milióna, do vzdelávania 5,8 milióna, na projekty viac ako 18 miliónov eur. Najviac peňazí sa bude investovať do cestnej infraštruktúry, kde je na tento rok rozpočtovaných vyše 24 miliónov eur. „V rámci tejto oblasti smerujú financie na rekonštrukcie a modernizácie ciest 2. a 3. triedy, ako aj na havarijné stavy mostov či sanácie zosuvov ciest. V zásobníku máme aj viaceré projekty, ktoré by nám mohli významnejšie vylepšiť dopravnú infraštruktúru v kraji,“ dodal P. Chudík.

V Prešove 23. mája 2017

Daša Jeleňová