V kraji funguje nových 25 meteostaníc

Monitoring klimatických podmienok cez mobilné aplikácie

Tlačová správa

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja pre kvalitnejšie riadenie zimnej služby osadila v uplynulom období na cestách II. a III. triedy 24 kusov cestných meteorologických staníc s kamerovým dohľadom a LED panelom pre sledovanie základných parametrov. K existujúcim meteozariadeniam pribudlo za posledný rok ďalších 25 staníc hlavne vo východnej časti kraja.

Nové meteozariadenia sa podarilo inštalovať v rámci projektu Monitoring klimatických podmienok a zjazdnosti komunikácií v slovensko- ukrajinskom pohraničí. Projekt sa začal realizovať vo februári minulého roku v rámci Nórskeho finančného mechanizmu a momentálne sa finalizuje. Celkový rozpočet presiahol sumu 282 tisíc eur.

„Cestné meteorologické stanice s kamerovým dohľadom a LED panelom umožňujú zber a vyhodnotenie meteorologických údajov. Dispečerovi sa každých päť minút aktualizujú fotografie vizuálneho stavu vozovky z kamier s názvom cestnej meteostanice a časom zhotovenia fotografie. Aktuálne fotografie možno vidieť aj počas nočných hodín, nakoľko cesta je osvetľovaná pomocou IR prisvietenia namontovanom na meteozariadení,“ priblížil Jozef Havrila, poverený riadením Správy a údržby ciest (SÚC) Prešovského samosprávneho kraja.

Dispečer z meteostaníc získava pritom údaje o aktuálnej teplote vozovky, teplote vzduchu, relatívnej vlhkosti, rosnom bode, smere a rýchlosti vetra, ktoré zaznamenávajú jednotlivé snímače meteozariadenia. LED panel na meteozariadení informuje o aktuálnej teplote vzduchu a vozovky aj všetkých vodičov, turistov a návštevníkov prihraničného regiónu, ktorí sa nachádzajú v blízkosti meteorologických staníc.

Cieľom osadenia meteozariadení bolo zvýšiť dopravnú bezpečnosť a zabezpečiť monitorovanie stavu povrchu vozovky a klimatických podmienok v prihraničnom regióne.Meteorologické stanice sú na slovenskej strane napojené na naše dispečingové pracoviská. Vyhodnotené údaje nám pomáhajú operatívnejšie a účelnejšie riadiť najmä zimnú údržbu ciest v kritických oblastiach,“ uviedol Havrila.

Informácie z meteorologických staníc sa navyše objavia na pripravovanej verejne prístupnej internetovej stránke www.zjazdnostpsk.sk. Všetky údaje o klimatických podmienkach na úsekoch monitorovaných meteostanicami budú navyše zverejňované v mobilnej aplikácii ZJAZDNOST PSK. Tá bude voľne šíriteľná pre užívateľov operačných systémov Android a iOS.

V Prešovskom kraji momentálne funguje 49 meteostaníc. Financie na monitorovací systém SÚC PSK získala z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko, z Regionálneho operačného programu, z vlastných zdrojov a zo spomínaného Nórskeho finančného mechanizmu. Partnermi projektu meteostaníc v slovensko – ukrajinskom pohraničí boli Velykobereznianska obecná rada Veľkobereznianskeho rajónu Zakarpatskej oblasti, Veľkobereznianska rajónna asociácia miestnych rád a Obec Ubľa.

V Prešove 26. apríla 2017

Daša Jeleňová