Deň priateľstva podporil vzťahy Slovenska a Ukrajiny

Zástupcovia samospráv sa dohodli na spoločných projektoch

Tlačová správa

Slovensko – ukrajinská hranica nerozdeľuje, ale spája. V sobotu 13. mája to deklarovalo tradičné podujatie Dni priateľstva a dobrosusedstva 2017, ktoré sa konalo na hraničnom priechode Ubľa (SK) – Malé Berezné (UA ).

Medzinárodného stretnutia sa zúčastnili zástupcovia susediacich samospráv, podnikateľské subjekty, organizácie i návštevníci v prihraničných oblastiach. Podujatie pripravil Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a ukrajinskými partnermi.

„Tohtoročné stretnutie je pozoruhodné tým, že práve v tomto období prebieha ratifikácia zrušenia vízovej povinnosti. Schengen už nebude tým čím bol. Voľnejší režim na východnej hranici dáva našim slovensko – ukrajinských vzťahom nový rozmer i možnosti. Naša spolupráca bola doteraz veľmi konkrétna, ale po novom bude aj o čosi jednoduchšia,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.

Počas Dňa priateľstva a dobrosusedstva zástupcovia samospráv podpísali Protokol o spolupráci medzi Prešovským samosprávnych krajom, Zakarpatskou oblastnou štátnou administráciou a Zakarpatskou oblastnou radou na obdobie máj 2017 - máj 2018. Plánované aktivity sa majú realizovať prioritne v oblasti regionálneho rozvoja, vzdelávania, kultúry, cestovného ruchu, ale i dopravy.

„V prvom rade chceme získať podporu na realizáciu našich plánov cez európske fondy, program ENI, Nórsky finančný mechanizmus a iné granty. So Zakarpatskou oblasťou sa nám už podarilo pomocou bilaterálnych nástrojov podporiť modernizáciu cestnej siete a v tomto úsilí chceme pokračovať,“ konkretizoval P. Chudík.

Na oboch stranách hranice sa len vlani realizovalo viacero vzájomne prospešných projektov, kde sa stretli miestne i regionálne samosprávy. Výsledkom sú napríklad tradičné Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov vo Svidníku, podujatie Makovická struna či vytvorenie Triparku tmavej oblohy Východné Karpaty. Spoločné slovensko – ukrajinské aktivity boli zamerané aj na zvýšenie toku informácií v prihraničnej oblasti, výmenu skúseností v oblasti sociálnych služieb a vzdelávania.

Spolupráca regiónov s ukrajinskými partnermi sa napokon premieta aj do samotného podujatia Dni priateľstva a dobrosusedstva. Podujatie, pri vzniku ktorého stál honorárny konzul Ukrajiny SR Stanislav Obický, nemáva len oficiálnu, ale aj menej formálnu časť. Súčasťou aktuálneho ročníka boli aj tentoraz vystúpenia umeleckých súborov zo Slovenska i Ukrajiny, prezentácia remesiel a gastronómie i trh tradičných výrobkov prihraničný regiónov.

V Prešove 15. mája 2017

Daša Jeleňová

logo stránky sociálnej siete Youtube  Video nájdete na sociálnej sieti - Youtube

Odkaz na galériu na sociálnej sieti - Facebook