Deň Prešovského kraja jubilejný 10-ty krát

Operence, torty, tvorivé dielne i vlastné noviny

Tlačová správa

Na Úrade PSK v Prešove bolo vo štvrtok 5. októbra rušnejšie ako zvyčajne. Pre verejnosť krajská samospráva v tento deň otvorila svoje dvere pre širokú verejnosť. Neformálne podujatie sa uskutočnilo po jubilejný 10-ty krát.

Deň Prešovského kraja mal priblížiť prácu inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy i samotný úrad menej formálnym spôsobom. Takto bol smerovaný aj celodenný program, v ktorom sa predstavilo viac ako 200 účinkujúcich. Boli medzi nimi študenti stredných škôl, klienti sociálnych zariadení, múzejníci, knihovníci, umelci, ale aj remeselníci.

Návštevníci sa mohli zapojiť do slnečného pozorovania oblohy či čítania kníh na typicky úradníckej chodbe. Živo bolo na každom podlaží budovy, nachystaných bolo mnoho zaujímavých aktivít. Záujemcovia si mohli vyskúšať život človeka na vozíku, nevidiaceho a nepočujúceho, otestovať svoje zdravie či vyskúšať si svoje zručnosti pri tkaní na krosnách, výrobe šperkov alebo marionet. Špeciálnou ponukou bolo reštaurovanie obrazov či zdobenie tort s jesennou tematikou. Lákadlom boli tento rok aj kadernícke, kozmetické služby, kvízy a súťaže.

Veľkú pozornosť nepochybne vzbudila aj netradičná výstava fotografií zaujímavých osobností kraja zo školských čias. Novinkou v jubilejnom ročníku bolo fotenie návštevníkov a tlač novín s vlastnou titulnou stranou Prešovských novín, ktoré si návštevníci mohli odniesť na pamiatku.

Počas Dňa otvorených dverí boli na programe aj kultúrne vystúpenia. Predstavil sa mandolínový orchester Barvinok, bratia Gerekovci, speváci z PASA, folklórny súbor Šarišan, Sabinovčan, Lešnikovo dzifčata z Podhradíka a tanečníci z Popradu.

Reportáž z Dňa otvorených dverí PSK nájdete na nasledujúcom linku: logo portálu YouTube DOD PSK 2017

Viac fotografií z 10. ročníka aj na našom Facebook-ovom profile: Prešovský samosprávny kraj

V Prešove 6. októbra 2017

Daša Jeleňová