Záujem Číňanov o spoluprácu

Prešovský samosprávny kraj sa začiatkom septembra predstavil zástupcom z čínskeho mesta Zhongshan, ktorí prejavili záujem o spoluprácu s našim regiónom.

Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v Prešove, boli prezentované investičné možnosti i zaujímavosti kraja a jeho hlavného mesta Prešov. Svoje možnosti predstavili aj zástupcovia Prešovskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a tiež Prešovská univerzita.

Podpredseda PSK Radoslav Čuha skonštatoval, že v júni tohto roku už bolo podpísané Memorandum o priateľských výmenách a spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom a Ľudovou vládou provincie Hebei.„Memorandum predstavuje platformu pre rozvoj budúcej spolupráce medzi Prešovským samosprávnym krajom a provinciou Hebei v oblasti hospodárstva, obchodu, vedy, vzdelávania,“ uviedol R. Čuha.

„Dnes sme videli mnoho možností na obojstranne výhodnú spoluprácu. Máme záujem o presadenie sa našich výrobcov na Slovensku a vo vašom kraji, u vás cítime podporu pre čínske investície. Potenciál vidíme aj v nasmerovaní našich turistov do vášho krásneho kraja,“ skonkretizoval cieľ návštevy Feng Yurong, predseda mestského ľudového kongresu mesta Zhongshan vedúci čínskej delegácie, ktorú tvorili predstavitelia mesta z oblasti ekonomiky, priemyslu a obchodu i prezidenti významných výrobných spoločností.

Číňania ocenili prezentácie možností podnikania i zaujímavosti kraja. Zástupcovia mesta Prešov zvýraznili, že v meste sa už čínski investori etablovali: „Príkladom je spoločnosť Leyard, ktorá v priemyselnom parku Záborské práve dokončuje výrobné haly,“ skonkretizoval viceprimátor mesta Prešov Štefan Kužma.

Mesto Zhongshan je významným priemyselným strediskom na juhovýchode Číny. Ide o kultúrne, historické i vzdelávacie centrum regiónu so šiestimi univerzitami, kde študuje 70 000 študentov.
Má rozlohu 1 800 km2 s počtom obyvateľov 3 190 000. V jeho blízkosti je päť letísk a štyri prístavy, ktorých kapacita prepravy kontajnerov sa v Číne radí do top 10. Priemysel sa na 80 percent zameriava na výrobu domácich spotrebičov, osvetlenia a nábytku. Rozvíjajú sa tiež oblasti elektroniky či biomedicíny.

Prešov 7. septembra 2016

Fotogaléria: