Volejbalista Martin Sopko - najúspešnejší športovec PSK

Dramatické internetové hlasovanie vyhrali mažoretky LABI o 45 hlasov

Titul najúspešnejšieho športovca Prešovského samosprávneho kraja za rok 2015 získal volejbalista Martin Sopko. Po minuloročnom víťazstve lyžiara Adama Žampu sa na trón opäť vracia zástupca kolektívneho športu. Tentoraz to ale nie je hádzanár, ktorí kraľovali v ankete päť rokov, ale volejbalista – Martin Sopko. Už 13. ročník slávnostného vyhlásenia najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2015 sa konal 23. februára v prešovskom Divadle Jonáša Záborského.

Odborná komisia na základe výsledkov za rok 2015 určila desať najúspešnejších športovcov PSK - jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a tri v mládežníckej kategórii. Ocenení boli aj najúspešnejší študenti stredných škôl, najúspešnejšia stredná škola, zdravotne postihnutý športovec, víťaz internetového hlasovania a udelená bola aj Cena predsedu PSK.

Najúspešnejším športovcom Prešovského samosprávneho kraja za rok 2015 sa stal skúsený 34-ročný kapitán VK Mirad PU Prešov a kapitán slovenskej reprezentácie na Majstrovstvách Európy 2015 Martin Sopko. Pred niekoľkými dňami sa v ankete Slovenskej volejbalovej federácie stal najlepším volejbalistom Slovenska. Skúsený smečiar sa pred začiatkom minulej sezóny vrátil po siedmich legionárskych rokoch do Prešova. Svoje rodisko doviedol do finále Slovenského pohára a po desiatich rokoch aj k extraligovému titulu. Bol kapitánom a ústrednou postavou úspešného tímu, s priemerom 0,65 es na set ovládol štatistiky celej extraligy. V drese slovenskej reprezentácie absolvoval kompletný program, nastúpil vo Svetovej lige i na Majstrovstvách Európy v Taliansku.

Z minuloročnej desiatky najúspešnejších neostal kameň na kameni – a svoju pozíciu neobhájil ani jeden športovec. V prvej desiatke bez určenia poradia Martina Sopka podporil tímový kolega z VK Mirad PU, 21-ročný dvojmetrový talent Marcel Lux. Tradične v nej nechýbajú zástupcovia prešovského Tatranu: dlhoročná opora mnohonásobného slovenského majstra Rado Pekár a Lukáš Urban, o ktorom odborníci hovoria ako o najväčšom hádzanárskom talente za uplynulých desať rokov. Po ročnej odmlke sa do najlepšej desiatky vrátil sninský voľnoštýliar Mykola Bolotňuk. Patrí do nej aj prešovská taekwondistka Veronika Balážová, ktorá po úspešnej juniorskej kariére začína svoj talent prejavovať aj medzi seniormi a 18-ročná Sabinovčanka Ina Macejková z karate klubu Katsudo Sabinov. Klub silového trojboja Matej Bardejov tradične má medzi najúspešnejšími svojho zástupcu. Za rok 2015 je to slovenská reprezentantka do 21 rokov Jana Vašková. Do prvej desiatky patrí aj zjazdár Matej Falat zo Ski klubu Drienica a Melánia Daňková, ktorá reprezentuje na vrcholovej úrovni hneď dva kluby – s aerobikom KGŠ Slávia PU Prešov a v mažoretkovom športe Tedasky Sabinov.

Najlepším kolektívom dospelých sa podľa očakávaní zaslúžene stal slovenský šampión, hádzanársky klub Tatran Prešov. Získal 11. titul majstra Slovenska, 12. víťazstvo v Slovenskom pohári a tiež prvý Česko-slovenský pohár. Striebornú priečku za víťaznými hádzanármi si vybojovali volejbalisti VK Mirad PU Prešov. Majstri Slovenska suverénne zvíťazili v ankete Slovenskej volejbalovej federácie v kategórii tímov. Trojicu medzi dospelými uzatvoril tretí prešovský tím – futsalisti FK Prešov.

Aj v kategórii najúspešnejších mládežníckych kolektívov za rok 2015 dominovali hádzanári. Tím starších dorastencov získal piaty titul majstra Slovenska v rade a oprávnene sa stal najúspešnejším mládežníckym kolektívom. Druhé miesto patrí volejbalistom z VK Slávia Svidník. Tento klub sa stal vôbec najúspešnejším volejbalovým klubom na Slovensku, čo do počtu získaných medailí a titulov. Na tretiu priečku sa po ročnej odmlke medzi najúspešnejšie mládežnícke kolektívy vrátili mladí prešovskí kickboxeri z Kickboxing Club Panter Prešov.

Už niekoľko rokov si krajská samospráva osobitne všíma aj úspechy študentov stredných škôl. Najúspešnejšími študentmi za rok 2015 sa stala jedna z veľkých nádejí slovenskej ženskej hádzanej Tatiana Šutranová z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove a telesne hendikepovaný Martin Joppa zo Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove, ktorý sa venuje sledge hokeju, teda hokeju na sánkach. Najúspešnejšou strednou školou za rok 2015 sa stala Spojená škola na Centrálnej ulici vo Svidníku s volejbalovými úspechmi svojich žiakov.

Cenu pre zdravotne postihnutého športovca získal rodák z Vysokých Tatier Dušan Pitoňák, ktorý sa od roku 2008 venuje curlingu. Cenu predsedu PSK udelil Peter Chudík v tomto roku tanečnému klubu GRIMMY, ktorý v roku 2015 oslávil okrúhlych 20 rokov svojej existencie. V súčasnosti v klube pôsobí takmer 400 tanečníkov.

V tomto roku má kraj opäť víťaza internetového hlasovania, ktorý vyšiel z veľmi dramatického virtuálneho hlasovania. Kým v minulom roku stačilo klubu Black Tiger Taekwondo Snina 3 826 hlasov na suverénne víťazstvo, v tomto ročníku si víťazstvo doslova v hodine dvanástej uchmatli prešovské mažoretky LABI s 6 980 hlasmi, čo bolo presne o 45 hlasov viac ako mali sninskí taekwondisti. Do hlasovania prišlo rekordných 28 343 hlasov (v minulom roku 12 619). Tretia priečka v internetovom hlasovaní patrí mažoretkám Flowers Prešov, ktoré získali úctyhodných 5 367 hlasov.

Medzi najúspešnejších športovcov Prešovského kraja v 13-ročnej histórii vyhlasovania patrí olympijský Adam Žampa (2014), hádzanári Dajnis Kristopans (2012 a 2013) Radoslav Antl (2011) a Alexander Radčenko z Tatranu Prešov (2009 a 2010), kulturista Andrej Hlinka zo Starej Ľubovne (2007), lyžiar Martin Bajčičák (2005 a 2006), nohejbalista Marek Tomčišák z Humenného (2004) a silová trojbojárka Eva Svjanteková z Bardejova (2002). Za rok 2008 toto ocenenie nebolo udelené a v roku 2003 anketa vôbec nebola vyhlásená.

Prešov 23. februára 2016

Veronika Fitzeková