V kraji sa zveľadí 29 telocviční

Modernizácia a dovybavenie telocviční v PSK za 1,25 mil. €

Prešovský samosprávny kraj (PSK) zmodernizuje v tomto roku telocvične na na stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti za 1,25 mil. eur. Viac ako 860 000 eur predstavujú investície z vlastných prostriedkov PSK. Najviac z tejto sumy, 522 000 eur, smeruje na výstavbu novej telocvične pri Obchodnej akadémii v Starej Ľubovni. Z tieto financie sa tiež realizuje rekonštrukcia telocvične pri SOŠ na Garbiarskej v Kežmarku (201 000 €), rekonštrukcia a zateplenie strechy športovej haly Hotelovej akadémie v Prešove (88 000 €), rekonštrukcie telocviční pri SPŠ v Poprade (23 000 €), Obchodnej akadémii v Prešove (23 000 €) a SPŠ elektrotechnickej v Prešove (7 000 €).

Okrem toho kraj zveľadí 27 telocviční na stredných škôl s finančnou pomocou štátu vo finančnom objeme 381 340 eur. Dotácia od štátu predstavuje 303 400 eur, spoluúčasť vo výške 77 940 eur hradí v celom rozsahu Prešovský samosprávny kraj.

Ide o prostriedky získané v rámcivýzvy ministerstva školstva o poskytnutie prostriedkov na rozvoj telovýchovy a na dostavbu, rekonštrukciu alebo výstavbu novej telocvične alebo ich vybavenie. Krajská samospráva vo febrári podala kraj žiadosť pre 41 stredných škôl. Komisia vybrala celkom 27 škôl, pričom 26 škôl získalo dotáciu na vybavenie telocviční a sedem na dostavbu či rekonštrukciu. Šesť škôl uspelo v obidvoch oblastiach.

Kapitálové výdavky určené na dostavbu, rekonštrukciu alebo výstavbu novej telocvične získalo sedem stredných škôl v objeme 224 000 eur. Spolufinancovanie PSK predstavuje 70 000 eur.

Ide o tieto školy:

• Stredná priemyselná škola, Poprad – rekonštrukcia cvičebného priestoru (71 000 €),
  • Obchodná akadémia, Prešov – rekonštrukcia sociálnych zariadení, zdrav. a inžinierskych sietí (45 000 €),
  • SPŠ elektrotechnická, Prešov – rekonštrukcia cvičebného priestoru (27 000 €),
  • SOŠ obchodu a služieb, Prešov – rekonštrukcia elektroinštalácie vrátane osvetlenia cvičebného priestoru (27 000 €),
  • Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, Humenné – rekonštrukcia strechy (25 000 €),
  • SOŠ Majstra Pavla, Levoča – rekonštrukcia ústredného kúrenia a vykurovacích telies (23 000 €),
  • Spojená škola Juraja Henischa, Bardejov – rekonštrukcia strechy (6 000 €).

Bežné výdavky sú určené na vybavenie telocvične v súlade s povinným vybavením telocvične. Získalo ich 26 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK v celkovej výške 79 400 eur, pričom spolufinancovanie PSK dosahuje 7 940 eur. Financie získali tri školy v Bardejove - Gymnázium L. Stöckela, Spojená škola Juraja Henischa a Spojená škola na Štefánikovej ulici. V Humennom budú dovybavené tri telocvične – Gymnázium arm. gen. L. Svobodu, SOŠ technická a Obchodná akadémia. V Levoči získali financie dve školy - Stredná pedagogická škola a Gymnázium F. J. Rimavského, rovnako ako v Medzilaborciach - takisto na gymnáziu a na SOŠ Andyho Warhola a vo Svidníku Gymnázium duklianskych hrdinov a Stredná priemyselná škola. V Poprade sa skvalitní telesná výchova na Obchodnej akadémii a Strednej priemyselnej škole.

Financie na dovybavenie telocviční získala aj Stredná priemyselná škola v Snine, Gymnázium Terézie Vansovej v Starej Ľubovni, Stredná odborná škola na Ul. A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou aGymnázium v Lipanoch. Až osem telocviční, ktoré budú dovybavené, na nachádza v krajskom meste – Gymnázium, Konštantínova 2, Hotelová akadémia, Obchodná akadémia, SPŠ elektrotechnická, SPŠ strojnícka, SPŠ na Bardejovskej 24, SOŠ obchodu a služieb a SOŠ podnikania.

Kraj prijal podmienky určené ministerstvom a všetky úspešné projekty chce zrealizovať. Potrebné spolufinancovanie už schválili poslanci krajského parlamentu na aprílovom zasadnutí.

Prešov 5. mája 2016

Veronika Fitzeková