Súťaž stredoškolských časopisov Prešovského kraja

Najlepšie sú Gymploviny zo Starej Ľubovne

V krajskej súťaži zápolilo 21 stredoškolských časopisov

Súťaž stredoškolských časopisov Prešovského kraja pozná svojich víťazov. U odbornej poroty najviac zabodovali Gymploviny z Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni, ktoré obhájili svoje prvenstvo spred dvoch rokov.

Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 21 stredoškolských časopisov z 13- tich miest a okresov. Ako skonštatovala odborná porota zložená z aktívnych novinárov, okrem mierne stúpajúceho počtu súťažných tímov sa viditeľnejšie zvyšuje kvalita zaslaných študentských časopisov. Podľa kritérií sa hodnotil ich obsah, prepojenie so životom školy, grafika, štylistika, spracovanie tém i kreativita.

„V tomto ročníku bolo skutočne veľmi ťažké vybrať prvé tri miesta, pretože bola skupina časopisov, ktoré boli rovnocenné, vynikajúce, obsahovo veľmi zaujímavé, graficky dobre spracované, veľmi atraktívne, pôsobivé a informačne naplnené. Máme až päť časopisov v zlatom pásme, čo znamená, že kvalita sa výrazne zvýšila, lebo získali takmer zhodný počet bodov od každého porotcu,“ uviedla po vyhodnotení krajskej súťaže predsedníčka poroty Veronika Fitzeková.

Víťazným časopisom sa stali Gymploviny z Gymnázia Terézie Vansovej zo Starej Ľubovne. „Potešilo nás, že sme bodovali u poroty. Naša redakčná práca je pre nás zábava, ktorá sa prenáša aj do tvorby časopisu a do našich článkov. Nevyhýbame sa ani vážnym a hlbším témam. Podstatné je, že máme stále o čom písať a že nás to baví, asi je to aj vidno, “povedala za Gymploviny ich šéfredaktorka Martina Pavlinská.

Na druhom mieste sa umiestnil časopis Stretnutia z Gymnázia P.O. Hviezdoslava z Kežmarku, ktorý zároveň získal cenu za najlepšiu titulnú stranu. Tretiu priečku obsadil stabilný favorit súžaže – časopis Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa z Bardejova. V zlatom pásme sa ocitli aj stredoškoláci z Cirkevného gymnázia v Starej Ľubovni, ktorí za časopis Druhý zmysel získali cenu za kreativitu. Podobne obstál Dubkáčik zo Strednej odbornej školy z Vranova nad Topľou, ktorému sa okrem umiestnenia v najcennejšom pásme ušla cena za najlepší vizuál. Objavom roka 2016 sa stal Báječný priemyslovák zo Strednej priemyselnej školy z Bardejova a Skokanom roka časopis Sestrička zo Strednej zdravotníckej školy z Humenného. Po prvýkrát bola udelená špeciálna cena pre najlepší časopis prešovských škôl, získal ho Ikváč z Gymnázia a ZŠ sv. Mikuláša z Prešova.

Krajskú súťaž stredoškolských časopisov zorganizoval Prešovský samosprávny kraj a Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Prešove už po štvrtýkrát. Slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo v utorok 30. novembra v Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove. Okrem vených cien, ISIC preukazov získali víťazné redakčné tímy aj finančný príspevok. Na doterajších ročníkoch sa zúčastnilo spolu 81 časopisov. Tohtoročný víťaz, Gymploviny zo Starej Ľubovne, vyhral aj v druhom ročníku súťaže. V prvom a treťom ročníku sa najlepším časopisom v kraji stal bardejovský Gymoš.

Prešov 30. novembra 2016

• TITULKA – Stretnutia – Gymnázium P.O. Hviezdoslava, Kežmarok
  • KREATIVITA – Druhý zmysel – Cirkevné gymnázium sv. Mikuláša, Stará Ľubovňa
  • VIZUÁL – Dubkáčik – Stredná odborná škola, Vranov nad Topľou