SPINEA vytvorí päťsto pracovných miest

V kraji ale pracovné sily chýbajú

Tlačová správa

Robert Fico absolvoval vo štvrtok 1. decembra pracovný výjazd v Prešove. Kľúčovou témou programu premiéra bola zamestnanosť v regióne, možnosti vytvorenia nových pracovných miest i výchova kvalifikovaných ľudí pre reálnu prax.

Predseda vlády sa stretol s gymnazistami z Konštantínovej ulice, na tunajšom úrade práce diskutoval o nezamestnanosti a podstatnú časť návštevy venoval strojárskemu závodu SPINEA.

Prešovská spoločnosť, ktorá v súčasnosti zamestnáva zhruba 480 zamestnancov, avizovala zámer vytvoriť v priebehu piatich rokov ďalších takmer 500 nových pracovných miest. Počíta pritom s vybudovaním nového závodu a pozíciami nielen vo výrobe, ale i vo výskume a vývoji.

„Hovoríme o stovkách nových pracovných miest v krátkom čase, ktoré by spoločnosť SPINEA mohla vytvoriť predovšetkým pre vysoko kvalifikovaných ľudí, ktorí budú schopní ovládať zariadenia obrovskej hodnoty, zariadenia, ktoré pracujú s neuveriteľnou presnosťou," uviedol na tlačovom brífingu predseda vlády, ktorý tejto firme ponúkol pomoc i finančné stimuly. „Ak podporujeme zahraničných investorov, nie je žiadny dôvod, aby sme nepodporili aj domáceho investora, ktorý prichádza nielen s rozširovaním výroby, ale aj so zvyšovaním počtu zamestnancov,“ dodal premiér.

Elementárnou podľa neho, ale zostáva otázka, odkiaľ vziať napriek vysokej nezamestnanosti v kraji kvalitnú pracovnú silu. „Keď sa pozrieme na štruktúru nezamestnaných, tak napríklad len v Sabinove polovička ľudí nemá ukončené ani základné vzdelanie,“ uviedol premiér s tým, že obrovský tlak na neobsadené pracovné miesta nútia zamestnávateľov hľadať si pracovné sily v zahraničí, napr. z Ukrajiny či Srbska. Prioritou podľa neho je ale pravý opak – dať prácu tunajším ľuďom. V tejto súvislosti ocenil fakt, že SPINEA pri príprave vlastných kádrov úzko spolupracuje s vyšším územným celkom.

Konkrétnym príkladom je prepojenie tohto závodu so Spojenou školou Ľ. Podjavorinskej v Prešove, ktorej zriaďovateľom je práve Prešovský samosprávny kraj. „ V rámci odbornej praxe vytvárame pre študentov priestor pre získanie nielen praktických zručností, ale aj pracovného miesta po skončení školy. V Spinei, s ktorou sme len vlani podpísali dohodu, aktuálne praxuje deväť študentov. Zavádzanie prvkov duálneho vzdelávania je určite dobrá cesta k získavaniu kvalifikovanej pracovnej sily, no je to stále málo, “ konkretizoval predseda PSK Peter Chudík. Zároveň pripustil, že otvorenou témou naďalej zostáva reorganizácia stredných škôl, úprava školských osnov, ale aj zmena myslenia rodičov pri výbere budúceho povolania pre svoje deti a ich zosúladenie pre reálne potreby trhu práce.

V Prešove 1. decembra 2016

Daša Jeleňová