Rekonštrukcia kaštieľa v Humennom za 2,6 miliónov eur

Zrenovovaná fasáda, nová strecha i padajúci most

Renesančný kaštieľ v Humennom má za sebou I. etapu rozsiahlej a náročnej rekonštrukcie. Do prestavby tejto národnej kultúrnej pamiatky Prešovský samosprávny kraj zainvestoval 2,6 miliónov eur.

Rozsiahla obnova renesančného kaštieľa, v ktorom sídli Vihorlatské múzeum, prebiehala od mája minulého roka. Počas rekonštrukčných prác na štvorkrídlovom rozľahlom kaštieli vymenili strešnú krytinu a urobili viacero náročných exteriérových úprav. Z okolia historického objektu boli odstránené viaceré nepôvodné novotvary.

„Cieľom rekonštrukcie bolo v rámci možností vrátiť dominante mesta pôvodný vzhľad a napraviť to, čo pokazila „veľká rekonštrukcia“ v 70 –tych rokoch minulého storočia.

Išlo o veľmi náročný proces, ktorý sa intenzívne pripravoval viac ako tri roky vzhľadom na to, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. Obnova kaštieľa bola veľmi zložitá, no dnes vidíme už impozantný výsledok,“ uviedol pri príležitosti ukončenia I. etapy projektu v pondelok 14. novembra pri slávnostnom preberaní stavby predseda PSK Peter Chudík. Rozpočtový náklad rekonštrukcie predstavuje sumu 2,6 milióna eur a kraj obnovu zafinancoval z úveru poskytnutého Európskou investičnou bankou.

Generálnym dodávateľom stavby bola firma Metrostav, a.s., Praha. Tá realizovala kompletnú výmenu strechy s celkovou rozlohou viac ako 4 600 metrov štvorcových. Pomerne náročná bola aj obnova vonkajších fasád, ktorá prebiehala skôr v reštaurátorskom, ako stavebnom režime. Zrenovované boli balkónové časti, kamenné rímsy, otvory strieľní, okenné šambrány, 123 kaštieľskych okien, balustrády, podstavce sôch pred hlavným vstupom. Zreštaurovali sa i všetky reliéfne erbové prvky a sgrafitová výzdoba z konca 17. storočia. Prvú etapu rekonštrukčných prác zavŕšilo osadenie novej drevenej vstupnej brány s historizujúcim vstupným padacím mostom v portálnej časti kaštieľa.

Oprava kaštieľa bola plánovaná dlhodobo. Už v roku 2008 sa uskutočnila rekonštrukcia interiérov s rozpočtom jeden milión eur, exteriéru sa vtedajšie práce nedotkli. Problematická bola už vtedy konštrukcia strechy, niektoré architektonické prvky boli v havarijnom stave podobne ako vonkajšie fasády.

Prvá zmienka o kaštieli ako o kúrii je z roku 1449. Je však pravdepodobné, že sídlo mocných zemepánov – Drugethovcov tu stálo ešte skôr - na prelome 13. a 14. storočia. Kaštieľ sa počas svojej existencie prestavoval niekoľkokrát. Medzi renesančné stavby sa zaradil na konci 16. storočia. V druhej polovici 18. storočia dostal podobu barokového kaštieľa. Posledná úprava pochádza z druhej polovice 19. storočia a zasiahla iba interiér. Po druhej svetovej vojne v roku 1946 zhorela strecha na kaštieli a stavba bola poškodená. S rekonštrukčnými prácami sa začalo v roku 1964 a do používania bol kaštieľ odovzdaný v roku 1972. Odvtedy prebehli len čiastkové rekonštrukcie.

Prešov 14. novembra 2016

Daša Jeleňová