PSK aréna by mala stáť do októbra

Dnes sa začali práce na výstavbe zimnej tréningovej haly

Slávnostným poklepaním základného kameňa sa dnes v Prešove začala stavba na tréningovej športovej hale s umelou ľadovou plochou. Dodávateľ už nastúpil s prvou technikou, keďže celá stavba má byť ukončená za päť mesiacov - do 29. septembra. „Je to šibeničný termín, ale dá sa stihnúť,“ skonštatoval majiteľ spoločnosti Strojspiš Róbert Strmeň.

Na výstavbu tréningovej športovej haly s umelou ľadovou plochou sa združili finančné prostriedky v objeme 1,608 mil. eur z troch zdrojov. Prešovský samosprávny kraj vyčlenil takmer 597 tisíc eur a pozemky na Ulici Ľ. Podjavorinskej, kde hala bude stáť. Dotáciu vo výške 200 tisíc eur na tento účel poskytla na svojom výjazdovom zasadnutí ešte v roku 2014 vláda Slovenskej republiky. Financie vo výške 811 tisíc eur poskytne spoločnosť KEN-EX, ktorá bude halu aj prevádzkovať. „Pôvodný rozpočet bol nižší, ale vzhľadom na zložité podložie vo vybranej lokalite ho bude potrebné spevniť pilótami, čo zvýšilo jeho finančnú náročnosť,“ vysvetlil Ján Kentoš zo spoločnosti KEN-EX, ktorá je investorom celej stavby.

„Aj keď to trvalo dlhšie ako sme predpokladali, som veľmi rád, že konečne začíname realizovať tento zámer. Umelá ľadová plocha Prešovu veľmi chýba,“ zdôraznil dnes predseda PSK Peter Chudík.

V rámci projektu budú vybudované betónové základy a betónová ľadová plocha, hala
z pozinkovanej oceľovej konštrukcie s minerálnymi stenovými panelmi, šatne, technologické objekty, parkovisko, komunikačná asfaltová plocha a tiež má byť zakúpené a osadené nepriame chladenie s využitím odpadového tepla, mantinely, klimatizácia a stroj na úpravu ľadu.

Výber dodávateľa bol komplikovaný. Verejné obstarávanie prostredníctvom elektronického kontraktačného systému investor realizoval od decembra 2015. Postupne prebehli tri neúspešné kolá a štvrté kolo bolo uzatvorené 15. apríla. Vyhrala ho spoločnosť Strojspiš, Spišská Nová Ves s ponukou 1,3 mil. €. Práve táto firma len pred niekoľkými týždňami dokončila arénu Sršeň - nový zimný štadión v Košiciach.

Po dokončení bude nová aréna slúžiť prešovským športovým klubom. Peter Chudík potvrdil, že by mal byť vytvorený priestor aj pre verejnosť, ale slúžiť bude „hlavne mládežníckym klubom. Dúfame, že bude využitá od siedmej rána do 22-hej hodiny. Verím, že už počas budúcej zimy bude slúžiť Prešovčanom.“

Prešov 2. mája 2016

Veronika Fitzeková