Projekt yBBregions spojil štyri regióny

Pobyt v Bruseli dal Slovákom veľa skúseností a poznatkov

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja sa dnes na lokálnom podujatí k ukončeniu projektu yBBregions zúčastnili mladí ľudia z kraja, ktorí absolvovali pobyt v Bruseli. Všetci sa zhodli - „projekt a pobyt v Bruseli nám priniesol veľa nových poznatkov, veľa skúseností a veľa priateľstiev.“

„Zistil som, že pre mladých ľudí nie je až také ťažké a nereálne dostať sa po štúdiu alebo počas samotného štúdia niekam do zahraničia a využiť možnosti neformálneho vzdelávania, ktoré Európska únia cez svoje rôzne projekty ponúka. Treba iba byť aktívny, hľadať tieto skvelé možnosti a veriť si, že jeden z týchto ponúkaných projektov, bude projektom, na ktorom sa zúčastním,“ skonštatoval jeden z účastníkov – Pavol.

Projekt yBBregions spojil štyri regióny - Abruzzo z Talianska, Dubrovnícko–neretviansku župu z Chorvátska, Lubuské vojvodstvo z Poľska a Prešovský samosprávny kraj. Spoločne v Bruseli zrealizovali neformálne vzdelávanie určené mladým ľuďom z týchto krajov. Počas dvoch rokov 20 mladých ľudí z PSK navštívilo Brusel a osobne zažilo európske dianie. Celkovo sa zúčastnilo 80 mládežníkov z partnerských regiónov,“ priblížila vedúca Zastúpenia PSK v Bruseli, Natália Tarasovová.

Práve Zastúpenie Prešovského samosprávneho kraja v Bruseliposkytlo štyrom účastníkom možnosť spoznať fungovanie európskych inštitúcií, sledovať európske politiky vo verejnom záujme a v prospech mladých ľudí. „Išlo najmä o oblasti vzdelávanie, mládežnícka politika, kultúra. V rámci nich dobrovoľníci získavali informácie a vyhľadávali príležitosti, ktoré by mohli využiť aj mladí ľudia v prešovskom regióne. Okrem toho si mladí účastníci rozšírili svoje kompetencie, zdokonalili jazykové schopnosti a získali skúsenosť z multikultúrneho prostredia,“ doplnila Natália Tarasovová. Youthpass - certifikát o nadobudnutých kompetenciách účastníkom odovzdal dnes župan Peter Chudík.

„Zhodli sme sa na tom, že tento pobyt nám dal mnoho nových poznatkov a hlavne skúseností. Zistili sme ako funguje a žije Európska únia a európska metropola Brusel. Taktiež sme spoznali mnoho nových a zaujímavých ľudí z iných častí Európy, ktorých by sme v budúcnosti určite radi opäť stretli,“ zhodnotil za všetkých svoje pocity Martin.

Projekt sa začal 1. mája 2014 a podporil Európsku dobrovoľnícku službu a nadnárodnú mládežnícku výmenu. Dvojročný projekt bol podporený európskym programom Mládež v akcii. Všetci účastníci získali okrem skúseností aj vyššie sebavedomie a spolupatričnosť k Európskej únii.

Prešov 29. júna 2016

Veronika Fitzeková